Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Radnice chce zlepšit kvalitu ovzduší ve městě

čtvrtek, 8. ledna 2015, 10:48

Nové vedení magistrátu chce ještě letos začít zavádět opatření, která povedou ke zlepšení ovzduší ve městě. Zároveň chce lépe informovat o tom, co mají lidé dělat, pokud dojde k jeho zhoršení.

O plánech města informoval náměstek primátora Martin Ander. „Brno v oblasti emisí prachu nedodržuje zákonné limity. Denní průměr do deseti mikrometrů může být překročen jen pětatřicet dní v roce. Jenže na třech měřících stanicích – Svatoplukova v Židenicích, Zvonařka a Lány v Bohunicích – to bylo padesát až šedesát dnů v roce," upozornil Ander, který má k dispozici výsledky měření kvality ovzduší v roce 2014. 

Jak dodal, až 90 procent prachových emisí má původ v dopravě. K tomu se přidávají sekundární emise, způsobené vířením prachu v ulicích.

Překračování limitů potvrdilo i loňské opakované měření nezávislého dánského odborníka Kåre Press-Kristensena.

Město chce začít s prvními kroky v nejbližších dnech. „Nechávám zpracovat Akční plán zlepšení kvality ovzduší. Připravený k projednání bude přibližně za dva měsíce,“ oznámil Ander.

Jedním z opatření bude i častější a kvalitnější úklid komunikací a také průběžně aktualizovaná informovanost na webových stránkách města Brna a také například na monitorech ve vozidlech MHD. „Tam by měli občané najít rady, jak se při zhoršení kvality ovzduší chovat, aby nedošlo k poškození jejich zdraví,“ dodal Ander.

Vedoucí oddělení ochrany ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorolo-gického ústavu Robert Skeřil plánovaná opatření vítá. Podle něj se ale situace výrazně nezlepší do té doby, než bude dobudován velký městský okruh, který z města odkloní tranzitní dopravu.

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o