Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Chřipka zabila už 8 lidí. Nejúčinnější lék není k sehnání!

čtvrtek, 10. ledna 2013, 09:25

Od začátku zimy chřipce podlehlo 8 lidí, hygienici upozorňují, že mrtvých může být i víc. Ale lék, který je proti agresivním typům chřipky nejúčinnější, není v lékárnách k dostání! A ani v nemocnicích ho není nazbyt.

Lék Tamiflu je nejúčinnější proti agresivním typům chřipky, jenže v Česku je ho nedostatek. V lékárnách není k dostání vůbec, nemocnice ho mají jen omezené množství. „V současné době není v distribuci, není ho proto možné sehnat,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

To není příliš dobrá zpráva pro paní Michaelu Jelínkovou. Ta tento lék potřebuje pro těžce nemocného syna, který trpí Cronhovou chorobou. Obvolala přitom několik velkých lékáren a na lék se dotazovala i v nemocnicích. Bez výsledků. „Jeho stav je vážný. Tři dny zpátky dostal vysoké teploty,“ řekla paní Jelínková.

Jejího syna proto museli převézt do nemocnice, tam mu sice lék Tamiflu nasadili, na rozdávání ho ale přesto nemají. „Dostal jedno balení s tím, že jsme slíbili, že se pokusíme tu zásobu nemocnici vrátit, protože je tam pochopitelně spousta dalších potřebných,“ prozradila Michaela Jelínková.

To ostře kontrastuje s vyjádřením ministerstva zdravotnictví, které tvrdí, že v Česku je léku dostatek. „Je i pro případ, že by vypukla epidemie. Máme to pořešeno. Zdravotnická zařízení jsou vybavena tímto lékem a nemáme signály o tom, že by tento lék docházel,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Lék tak zřejmě je k dispozici jen v nemocnicích, v lékárnách se k němu nedostanete. Pacienti, kteří by ho chtěli použít jako prevenci proti chřipce, mají smůlu. Z osmi lékáren v Brně, které jsme oslovili, měli lék jen v jediné a to jen poslední balení. Víc jich ani nebude.

„Minulý týden byl enormní, sklady jsou prázdné. Oproti loňsku byl letos zájem třikrát větší,“ prozradil Jiří Pešina z firmy, která lék vyrábí.

Další várky Tamiflu se jen tak nedočkáme, podle výrobce by se na trh měla dostat nejdříve za tři měsíce, tedy někdy v dubnu. A to už bude chřipková epidemie za námi.

Zdroj: Mediafax
Foto: Moriori, Wikipedia

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik KodrasNerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Dnes, 13:07Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním...

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíkyVarování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Dnes, 12:52Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších...

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidíPotíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Dnes, 12:45Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o