Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Na jižní Moravě se nejspíš objevil nový případ žloutenky, epidemie trvá

pátek, 19. ledna 2018, 16:03

Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji stále trvá, pravděpodobně se objevil další případ. Hygienici tak stále nemohou vyhlásit konec epiemie.

Poslední potvrzený případ hygienici evidovali loni v listopadu, od té doby trvala padesátidenní doba, ve které se mohla nákaza ještě projevit. Na konci prosince se pravděpodobně objevil další případ. „Ještě to nemáme potvrzené, ale podle charakteristik případu je dost pravděpodobné, že to s naší epidemií bude souviset. Pokud by to tak bylo, padesátidenní lhůta se bude počítat znovu," uvedla vedoucí protiepidemického odboru brněnské pobočky jihomoravské hygienické stanice Radka Boháčová.

Podle ní lze předpokládat, že u některých nemocných se zřejmě neprojevují příznaky a od nich se nakazí další, kteří onemocní i s příznaky.„Proto se sem tam objevují jednotlivé případy. Vypadá to, že na sebe nenavazují, že jsou od sebe časově dost vzdáleny. Ale ten virus mezi lidmi pravděpodobně stále cirkuluje," řekla Boháčová.

V Jihomoravském kraji se loni objevilo 80 případů žloutenky. Obvyklý počet je kolem 20 za rok, předloni jich však bylo kvůli počátku epidemie téměř 450. Nejvíce zasažené bylo v loňském roce Brno a jeho okolí, kde se objevily více než tři čtvrtiny případů.

Virus se vylučuje stolicí. Do těla vniká ústy při konzumaci potravin neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety, po návratu z venku domů i před každým jídlem. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.
 

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky žloutenka, jižní Morava, nový případ, epidemie

O čem píše Drbna.cz

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republikuDevátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Dnes, 08:43V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách...

Prvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně MasterchefaPrvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně Masterchefa

Prvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně Masterchefa

Dnes, 08:00Když se ostatní učili počítat, Kristína již zkoušela vařit jeden z nejtěžších gastronomických...

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupnéScooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

úterý, 25. června 2019, 16:17Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o