Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Na jihu Moravy ubývá případů žloutenky

neděle, 8. října 2017, 12:57

Hygienici v Jihomoravském kraji zaznamenali v posledních týdnech úbytek případů žloutenky, která kraj sužuje od loňska. Zatímco ve stejnou dobu v minulém roce přibývalo týdně 30 případů, nyní je to jeden nebo dva za 14 dnů. Epidemie by se mohla pomalu blížit ke konci, nicméně riziko nákazy stále existuje. Od začátku roku je 67 nakažených, loni jich bylo skoro 450. V předchozích letech bývalo 20 případů ročně.

Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek upozornila, že i když je žloutenka na ústupu, stále se objevují případy ze stejné vlny jako loni. „Můžeme to specifikovat laboratorní metodou toho viru a stále je to ten náš jihomoravský," uvedla Ciupek. Další dva případy navíc hygienici objevili odjinud, lidé si nákazu přivezli ze zahraničí a nijak nesouvisela s jihomoravskou více než roční epidemií.

Nejzasaženější je stále Brno a jeho okolí, kde je 80 procent nakažených. „Nejvíce zasažená věková skupina je od 25 do 44 let. O konci žloutenky budeme moct mluvit až v případě, že uplynou dvě inkubační období po sobě, aniž se objeví nějaký nový případ. Jedno inkubační období je 50 dnů," dodala Ciupek. Očekává však, že v zimě bude ještě větší útlum, protože lidé méně konzumují jídlo na ulicích například ze stánků a také více nosí rukavice.

Virus se vylučuje stolicí. Do těla vniká ústy při konzumaci potravin neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety, po návratu z venku domů i před každým jídlem. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.
  

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:54Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v...

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví ČeskoSlovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Dnes, 14:22Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Českou republiku. Bude to její první...

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonusNa vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Dnes, 10:13Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o