Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Na jihu Moravy se opět objevily případy žloutenky

sobota, 24. června 2017, 08:23

Hygienici v Jihomoravském kraji evidují od začátku roku 55 případů žloutenky, za poslední týden přibyly dva noví pacienti. Nakažených přibývá několik každý týden. Nejvíce případů je v Brně a okolí. Podle hygieniků se může v létě počet případů zvýšit kvůli tomu, že lidé konzumují jídlo venku rukama.

Loni zasáhla Jihomoravský kraj největší epidemie žloutenky za poslední léta. Hygienici zaznamenali 449 případů, podle Ciupek bylo 20 vážných a dva lidé zemřeli.

Nejvíce postižené je Brno. „Nejpostiženější skupinou jsou mladí dospělí. Děti nemoc postihla v menší míře, výskyt byl asi u 20 školáků za celé to období," uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Loni se rozmohla žloutenka právě v létě. „Problémem bylo, že lidé u těch prvopočátečních případů s námi příliš nespolupracovali, nepamatovali si, s kým byli v kontaktu, a proto se vinou nespolupráce onemocnění dostalo mezi majoritní populaci. Letos máme jiskřičku naděje, protože máme velké zastoupení lidí, kteří s námi spolupracují," řekla Ciupek.

Pokud hygienici zjistí, že má někdo žloutenku, dělají opatření u lidí, kteří s nemocným byli v kontaktu. „Za loňský a letošní rok jsme provedli opatření u více než 3000 lidí, zhruba 800 bylo letos. Taky jsme provedli očkování u více než 2000 lidí. Další tisíce lidí se nechaly naočkovat samy, což je pozitivní," dodala Ciupek.

Podle ní byli všichni lidé, kteří nemoc měli, hospitalizovaní. „Je to povinnost. Jedním důvodem je péče o zdraví a druhým izolace nemocných, aby se zabránilo šíření. Závažných případů bylo asi 20 a vyžádaly si dlouhodobou hospitalizaci. Loni byla i dvě úmrtí. Proto není správné, že je žloutenka považovaná ze lehčí onemocnění," zdůraznila Ciupek.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy především v situaci, když lidé konzumují potraviny neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.
 

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

O čem píše Drbna.cz

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republikuDevátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Dnes, 08:43V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách...

Nemám kuchařský idol, nechci nikoho kopírovat, říká sedmnáctiletá vítězka MasterchefaNemám kuchařský idol, nechci nikoho kopírovat, říká sedmnáctiletá vítězka Masterchefa

Nemám kuchařský idol, nechci nikoho kopírovat, říká sedmnáctiletá vítězka Masterchefa

Dnes, 08:00Když se ostatní učili počítat, Kristína již zkoušela vařit jeden z nejtěžších gastronomických...

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupnéScooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

úterý, 25. června 2019, 16:17Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o