Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V Česku se snižuje počet úmrtí a těžkých zranění dětí

neděle, 30. dubna 2017, 18:52

V České republice se snižuje počet úmrtí i těžkých úrazů dětí. Před rokem 2008 zemřelo ročně 400 až 500 dětí, v současné době se počet úmrtí pohybuje mezi 100 až 160. Podle něj tomu napomáhají preventivní programy a projekty. Jeden z nich díky penězům z Norských fondů funguje už více než dva roky i v brněnské nemocnici. Stál skoro devět milionů korun, pětinu zaplatila nemocnice.

Na počátku tisíciletí bylo podle přednosty dětských úmrtí kolem 500 a ještě dříve i k tisícovce. „V roce 2015 jich bylo 104. Za rok 2016 ještě údaje nemáme," doplnil přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka. Snižuje se i počet závažných zranění. V roce 2009 jich bylo podle Plánky 309 a předloni 146.

Na snížení se podle lékařů podílejí preventivní programy. „Jsou opatrnější rodiče, ale možné následky si uvědomují i děti. Každý z nás ví, co mohl dělat sám jako dítě a co dnes nedovolíme vlastním dětem," doplnil Plánka.

Nemocnice v lednu roku 2015 zahájila za peníze z Norských fondů projekt, na základě kterého vytvořila výukové prostory, nakoupila potřebné pomůcky a vytvořila aplikace k tomu, aby mohla o úrazech učit děti. „Učili jsme je, jak úrazu předcházet, co udělat, když se úraz stane, aby minimalizovaly následky, ale také jak se po úraze vrátit k normálnímu životu," řekl.

Do projektu se zapojila zhruba tisícovka dětí ze 42 mateřských, základních i středních škol z Brna a okolí. „V nemocnici jsme je zavedli za dětskými pacienty, aby úrazy viděly na vlastní oči a aby jim pacienti řekli, co se jim stalo. Ukázali jsme jim ale i sádrovnu, kde dostali sádru na ruku a pak si nemohli ani zavázat tkaničku. Mohly si vyzkoušet dát dohromady kosti pomocí šroubů nebo drátů, jak se to může někdy při zlomenině stát," vyjmenoval Plánka.

Na počítačích si pak v programu mohli prohlédnout postavičku, která se zraní například v pokoji kvůli neuklizeným hračkám, jak může zranění řešit, ale také že mu může uklizením hraček předejít. Přestože projekt hrazený z Norských fondů k poslednímu dubnu končí, nemocnice program pro děti zachová.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republikuDevátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Dnes, 08:43V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách...

Prvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně MasterchefaPrvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně Masterchefa

Prvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně Masterchefa

Dnes, 08:00Když se ostatní učili počítat, Kristína již zkoušela vařit jeden z nejtěžších gastronomických...

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupnéScooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

úterý, 25. června 2019, 16:17Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o