Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Jižní Morava hlásí po klidném období nové případy žloutenky

sobota, 29. dubna 2017, 09:49

Hygienici v Jihomoravském kraji po klidném období evidují za poslední týden devět nových případů žloutenky. Od začátku roku je 39 potvrzených případů. Na webu jihomoravské hygienické stanice uvedla ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek. Loni bylo na jižní Moravě 449 případů žloutenky.

Na nové případy dnes upozornil Český rozhlas Brno. „Mezi novými případy nebyl zjištěn žádný společný faktor. Z okolností vyplývá, že se virus vyskytuje v prostředí zejména na dotykových místech, WC a podobně," uvedla Ciupek.

Podle ní se u každého nemocného provádějí protiepidemická opatření tak, aby se v maximální míře zamezilo šíření nákazy. „Délka opatření u osob, které byly v kontaktu s nemocným, trvá po dobu maximální inkubační doby 50 dnů," dodala Ciupek.

Devět nových případů hygienici zaznamenali na konci ledna, od té doby se týdně objevovali sporadicky jeden, dva, maximálně tři nemocní a někdy žádný. Přesto hygienici upozorňovali, že riziko šíření nákazy ještě nekončí. Ciupek už dříve uvedla, že s teplejším počasím začnou lidé konzumovat jídlo venku neumytýma rukama, a proto by se žloutenka mohla znovu objevit.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy především v situaci, když lidé jedí a neumývají si před tím ruce. Proto hygienici nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo s někým sdílet ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

Žloutenka se na jižní Moravě začala šířit ve větším měřítku než obvykle už v loňském roce, kdy bylo 449 případů, tedy polovina z celkového počtu případů žloutenky v celé zemi. Na podzim týdně přibývalo v Jihomoravském kraji i 30 nových případů.

Zdroj: ČTK
  

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdíletFotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Dnes, 19:56Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba –...

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátovéHry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Dnes, 17:32Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u...

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:54Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o