Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Za poslední týden nepřibyl na jihu Moravy ani jeden nový případ žloutenky

pátek, 3. února 2017, 16:59

Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji je na ústupu, za poslední týden nepřibyl žádný nový případ. Přesto je zatím předčasné mluvit o konci epidemie, protože hygienici prověřují ještě několik podezření. Od začátku roku zachytili 25 případů, loni jich bylo 448.

 

Před týdnem měli hygienici dva nové případy, nyní žádný. Loni v létě týdně přibývalo 20 až 30 nemocných. "Není to však stále ještě u konce, protože v jedné škole běží opatření až do poloviny března. Kontrolujeme spolužáky a rodiny a ještě existuje možnost, že by z toho mohlo něco být. Může se taky objevit nějaký další případ, takže nic není definitivní," řekla vedoucí protiepidemického oddělení jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Protiepidemická opatření hygienici přijímají v okolí nemocných, aby zamezili šíření nákazy. Zatím se opatření týkala více než 2300 lidí. Díky tomu se podařilo zamezit šíření ve školách a kolektivech, kde se objevili nemocní jedinci. Horší situace byla podle Ciupek v rodinách, kde se mnohdy nakazilo více členů.

Loni tvořilo 448 případů žloutenky na jižní Moravě polovinu všech nakažených v celé České republice. "Je to nejvíce od roku 1990," uvedla Ciupek. Virus se vylučuje stolicí a do těla se dostává ústy. Stává se tak především v případě, že lidé jedí potraviny neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají veřejnost k umývání rukou pod teplou vodou a za použití mýdla po každé návštěvě toalety. Podle nich by lidé ani neměli sdílet svačinu, pití nebo cigaretu ani ručník. Žloutenka se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, nevolností a zežloutnutím očního bělma a kůže.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročnéDRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Dnes, 16:22Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je...

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjdeČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

Dnes, 15:22ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO,...

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájemRegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

Dnes, 11:33Cestující na autobusové lince mezi Libercem a Prahou společnosti RegioJet se budou muset obejít...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o