Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Celý život léčil rakovinu, teď odchází do důchodu

sobota, 11. května 2019, 15:00

V červnu končí svoji kariéru chirurg a onkolog Jan Žaloudík. S odchodem do důchodu rezignuje na post ředitele brněnského Masarykova onkologického ústavu, který pomáhal budovat.

Druhého května rezignoval po na post ředitele brněnského Masarykova onkologického ústavu onkolog Jan Žaloudík. Skončit se rozhodl k prvnímu červenci po pěti letech působení v čele ústavu, a to z osobních důvodů – kvůli svému věku.

„Dělám to nerad a je mi to líto, ale co mám s tou přírodou dělat. Razím heslo, že v 65 mají jít všichni z funkčních postů. V srpnu oslavím 65, takže bych to měl dodržet,“ uvedl Žaloudík.

Onkolog, chirurg, ale také děkan Lékařské fakulty a senátor

Jan Žaloudík, který byl také děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, se v té době úspěšně podílel na stavbě kampusu v Bohunicích. 

"Byla to velká výzva. Nový celek dvaceti budov. Stěhování fakulty, nová věc. Na tom jsme se vydováděli hodně. Tehdy to fungovalo tak, že ráno, když ještě administrativa spala, tak jsme už byli na sále. Kolem poledne jsem se přemisťoval na fakultu. Odpoledne, když už byli všichni vyspinkaní, tak se řešily ty věci, které se týkaly budování. Takže to hezky zapadalo do sebe." řekl Jan Žaloudík v rozhovoru pro iDnes.cz

Jan Žaloudík se v roce 2010 rozhodl pustit i do politiky a kandidoval do senátu jako nestraník za ČSSD. Senátorem je druhé volební období po sobě. Zbývající tři roky mandátu chce ještě dokončit.

V Masarykově ústavu pracoval přes 40 let

I v důchodu by po čtyřech dekádách, strávených na Žlutém kopci chtěl dále s ústavem spolupracovat. S novým ředitelem se chce bavit o tom, zda může mít v ústavu nějaký úvazek. „Pro ústav žiju 41 let. Budu rád, pokud budu moct mít třeba částečný úvazek. Ale kdyby místo nebylo, taky to vezmu,“ dodal Žaloudík. 

Problémem na Žlutém kopci jsou parkoviště

Za jeden z velkých problémů v budování ústavu považuje nedostatek parkovací plochy u nemocnice. Nejvíce to omezuje a trápí pacienty. Většina pacientů dojíždí na ambulantní léčbu, takže parkovací místa jsou stále potřeba. Nemocnice však další prostory k budování parkovišť nevlastní. 

Nový ředitel by měl vybudovat pavilon na výrobu nových léků

Nový ředitel Masarykova onkologického ústavu by se prý mohl více zabývat budovami bývalé transfuzní stanice na Tomešově ulici v sousedství. Patnáct let se budova nijak nezměnila. Žaloudík by si také přál nechat vystavět dávno plánovaný hlavní vchod do ústavu u kruhového objezdu, protože do budovy se nyní vchází zadem. Od věci by podle bývalého ředitele nebylo ani začít budovat pavilon  na výrobu nových léků a zavedení nového směru diagnostiky a terapie nádorů, kterému se říká teranostika. "Smyslem  není ústav rozšiřovat, ale přizpůsobovat vývoji a dovybavovat." prohlásil. 

Napsala Šárka Motyčková | Foto zdravi.euro.cz

Štítky onkologie, brno, žlutý kopec, ředitel

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v PrazeNejvětší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Dnes, 14:06Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast...

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkářiHodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Dnes, 10:17Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na...

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutímPředmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Dnes, 09:31Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o