Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Chřipková epidemie na jižní Moravě ustupuje, nemocnice odvolaly zákaz návštěv

neděle, 1. dubna 2018, 09:28

Hygienici v Jihomoravském kraji za poslední týden evidují pokles počtu nemocných s akutními respiračními nemocemi a chřipkou. Mezi 1,2 milionu obyvatel je jich nemocných asi 17.500. Na svém webu to uvedla krajská hygienická stanice. Před týdnem bylo nemocných v kraji asi 21.500 lidí a hygienici odvolali doporučení o zákazu návštěv pro lůžková zařízení kvůli chřipkové epidemii. Chřipka ustupuje také v celorepublikovém měřítku.

 „Riziko vzniku sporadických onemocnění chřipkou však stále trvá. Doporučujeme i nadále věnovat zvýšenou pozornost hygieně rukou, dýchacích cest, a to používáním jednorázových kapesníků s jejich okamžitou likvidací, a onemocnění chřipkou nepodceňovat," uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka podle Ciupek zasáhne celý organismus a schvátí ho, doprovázejí ji vysoké horečky trvající i několik dní. Na 100.000 obyvatel podle hygieniků aktuálně připadá 1471 nemocných, v minulém týdnu na 100.000 obyvatel připadalo v kraji 1810 nemocných.

Hygienická stanice má informace od lékařů. Počet nemocných ale může být vyšší, protože někteří nemuseli odbornou pomoc vyhledat. Chřipková epidemie vypukla na jižní Moravě na přelomu ledna a února, v polovině února vydali hygienici doporučení o zákazu návštěv v nemocnicích a většina nemocnic k zákazu přistoupila.

Za tu dobu zemřelo šest lidí. Hygienici evidují i přes 30 závazných případů, při kterých lidé skončili s vážnými problémy v nemocnici na přístrojích. Podle Ciupek jsou závažné případy zbytečné a lze jim předejít očkováním. Většinou se podle ní týkají lidí s dalšími obtížemi, kteří mají očkování hrazené pojišťovnou.

Jsou to například lidé s chronickým onemocněním plic, srdce nebo s cukrovkou. V celém Česku klesl počet nových případů proti minulému týdnu téměř o čtvrtinu, je jich 1060 na 100.000 obyvatel.

Letošní epidemie chřipky, která začala na začátku února, je tak podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové u konce. „Jednotlivá epidemická ohniska jsou již pouze lokálního charakteru," uvedla.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky chřipka, epidemie, jižní Morava, ústup

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

neděle, 18. srpna 2019, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o