Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Na chřipku zemřelo na jižní Moravě už šest lidí, třicet je ve vážném stavu na přístrojích

pátek, 16. března 2018, 13:39

Na jižní Moravě zemřelo od začátku chřipkové epidemie už šest lidí. Dalších 30 skončilo s vážnými problémy v nemocnici na přístrojích. Epidemie začala na přelomu ledna a února. Nyní je v kraji mezi 1,2 milionu obyvatel asi 26.500 nemocných. Pětina z toho je chřipka a zbytek akutní respirační onemocnění. V nemocnicích nadále platí zákaz návštěv.

Šest mrtvých, třicet lidí na přístrojích

Situace je obdobná jako minulý týden, kdyby bylo 27.000 nemocných. Na 100.000 obyvatel připadlo za poslední týden 2193 nemocných, minulý týden to bylo 2247 nemocných. Mírný pokles ale kazí nárůst vážných případů. „Narostl nám počet takových případů, kdy je nutná podpora dýchání a dalších životních funkcí. Takových případů máme 30, což je moc. Loni ve stejnou dobu jsme jich měli 21. Tito lidé často končí na oddělení ARO," uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Podle ní jsou někdy závažné případy zbytečné. „Dalo se jim předejít očkováním. Často jsou to lidé se zdravotním handicapem, pro které je očkování hrazené pojišťovnou. Jsou to například lidé s onemocněním dýchacího systému, s chronickým onemocněním srdce nebo diabetici," řekla Ciupek. Šest lidí už zemřelo, avšak podle ní nejsou úmrtí na chřipku nic neobvyklého. „U závažného průběhu chřipky to bohužel může nastat, že může mít za následek úmrtí," dodala Ciupek.

Vede Hodonínsko a Blanensko

Nejvíce zasaženým okresem je tento týden Hodonínsko, kde připadá na 100.000 obyvatel 2840 nemocných, minulý týden to bylo Blanensko s nemocností přesahující 2700 na stejný počet obyvatel. Podle Ciupek se za poslední týden výrazně zvýšil počet nemocných lidí v kategorii nad 60 let. „U nich může být chřipka komplikovaná s ohledem na ostatní nemoci," poznamenala Ciupek. Nemocí jsou jinak zasažené všechny věkové kategorie a všechny okresy.

Hygienici sbírají informace pouze od praktických lékařů, takže nemocných lidí může být mnohem více. Návštěvy pacientů zakázaly Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, ale i nemocnice v Kyjově, Hodoníně nebo Břeclavi.

Akutní respirační nemoci zahrnují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka zasáhne celý organismus a doprovázejí ji vysoké horečky.

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky chřipka, úmrtí, nemoc, vážný stav, statistika, jižní Morava

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

neděle, 18. srpna 2019, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o