Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Nemocnicím chybí krev. V Kyjově musí až čtvrtinu transfúzí dokupovat

čtvrtek, 15. března 2018, 15:27

Čas od času vydávají nemocnice zprávu, že jím chybí transfúze konkrétních krevních skupin. Z obecného hlediska však také není situace v Česku zrovna veselá. Nezřídka se tak stává, že musí nemocnice transfúze dokupovat. Například v Kyjově to byla loni téměř každá čtvrtá.

Muzikanti odlehčují atmosféru

Na hematologickém a transfuzním oddělení Nemocnice Kyjov bývá minimálně jednou ročně neobvykle veselo. Už potřinácté přišli členové Mužského sboru z Vacenovic darovat krev. Na závěr návštěvy, jako už tradičně, zazpívali personálu oddělení něco ze svého bohatého repertoáru.

Členové vacenovského souboru jsou již zkušení dárci. Například jejich organizační vedoucí, pan Zdeněk Novotný, absolvoval rovných sto odběrů. Muzikanti však přivedli i kamarádku, která na hematologickém a transfuzním oddělení dosud nebyla. „Právě to je naším primárním cílem - každý rok sehnat alespoň jednoho nováčka, protože když je něco poprvé, vždy se to snáz dělá v kolektivu lidí, kteří už to mají zažité. Nervozita pak není tak vysoká,“ vysvětluje Novotný. 

V Kyjově dokupují každou čtvrtou transfúzi

Zdravotnické zařízení přestává být soběstačné v zásobách krve a životně důležitou tekutinu musí nakupovat. „Například vloni jsme v naší nemocnici uskutečnili zhruba čtyři tisíce transfuzí, skoro devět set krevních konzerv jsme přitom museli nakoupit,“ upřesnila vedoucí laborantka hematologického a transfuzního oddělení Stanislava Poláčková.

Kyjovská nemocnice má v databázi více než 1300 lidí, kteří krev darují. V celkovém součtu se jedná o 3100-3200 odběrů ročně. Tato čísla však meziročně klesají. „Populace pravidelných dárců stárne a nejpozději v pětašedesáti letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, dlouhodobě se drží okolo dvou set lidí za rok,“ prohlásila primářka hematologického a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková.

V Česku chybí 400 až 100 tisíc dárců

V celém Česku k ideálnímu počtu 400 tisíc chybí až 100 tisíc dobrovolníků. I proto nemocnice odstartovala letákovou kampaň, která si klade za cíl oslovit především prvodárce. Kampaň prostřednictvím vývěsních ploch i sociálních sítí pomáhají šířit také okolní obce a města.

Dárcem může být každý zdravý člověk

Odběry krve v Nemocnici Kyjov probíhají každé pondělí a úterý od 6.30 do 9 hodin. Dárcem se může stát každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilo. „Výjimkou jsou chronicky nemocní pacienti, HIV pozitivní, či lidé, kteří v minulosti prodělali žloutenku typu B a C. Dárce krve by také neměl být diabetik, alkoholik, či narkoman,“ vyčetla omezení náměstkyně ošetřovatelské péče Nemocnice Kyjov Veronika Neničková.

Ženy mohou darovat krev třikrát ročně, muži čtyřikrát do roka. Minimální interval mezi oběma odběry by měl být minimálně deset týdnů. Podrobnější informace zájemci naleznou na webových stránkách nemocnice, nebo na tel. 518 601 697.

Napsal Brněnská Drbna | Foto pixabay.com, Nemocnice Kyjov | Zdroj s použitím TZ

Štítky darování krve, krev, dárcovství, nedostatek, nemocnice, Kyjov

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:54Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v...

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví ČeskoSlovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Dnes, 14:22Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Českou republiku. Bude to její první...

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonusNa vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Dnes, 10:13Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o