Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brno chce získat od státu desítky milionů na rovný přístup ke vzdělávání, podpoří i znevýhodněné děti

pátek, 5. dubna 2019, 10:00

Školy, které spádově pokrývají sociálně vyloučené lokality, i další vzdělávací zařízení, kam chodí větší počet žáků ze socioekonomicky znevýhodněného či kulturně odlišného prostředí, by mohly dostat dotaci 95 milionů. Cílem je vyrovnat rozdíly mezi běžnými žáky a znevýhodněnými dětmi.

Mateřské a základní školy ze sociálně vyloučených lokalit by mohly získat peníze na program s názvem Podpora předškolního a základního vzdělávání ve městě Brně. Cílem projektu je zvyšování kvality základního a předškolního vzdělávání a zapojení co největšího počtu dětí do předškolního vzdělávání v Brně. Peníze na projekt, které by mohly pokrýt 95 % nákladů, by město mohlo  získat od ministerstva školství.

Brněnští radní projekt doporučili ke schválení zastupitelům města. Pokud projekt odsouhlasí také zastupitelé, bude možné žádat o poskytnutí dotace.

Na projektu se bude podílet 138 mateřských a 68 základních škol na území Brna a také organizace, které se věnují neformálnímu vzdělávání. Navazuje přitom na vzdělávací aktivity, které zvyšují úspěšnost přípravy žáků ve městě kontinuálně už od roku 2014. Mimo práci s dětmi bude navíc zaměřen i na hledání dalších možností spolupráce s rodiči. Je to tedy další způsob, jak můžeme pozitivně ovlivnit vzdělávání dětí,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

Pomohou i neziskovky

Do oblasti podpory vzdělávání budou zapojeny neziskové organizace, které se vzdělávání dětí na území Brna dlouhodobě věnují.

„Zajistí například doučování vybraných dětí, jejich neformální vzdělávání, důležité učební pomůcky a zprostředkují i pracovníky pro práci s rodiči. Mateřské školy, které splní podmínky výzvy, budou moci zavést pozice školních asistentů, na základních školách pak vzniknou nová místa koordinátorů, pracovníků pro doučování žáků nebo metodiků pro práci s rodinou. Podle našich předpokladů tuto možnost využijí desítky škol. V rámci projektu ale bude zajištěno i další vzdělávání pedagogických pracovníků, kteří již na školách působí,“ uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.

O přidělení dotace rozhodne Ministerstvo školství

Projekt svojí náplní spadá do Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, kam je možné přihlašovat projekty už od 21. ledna 2019. Příjem žádostí potrvá do konce školního roku. Při velkém počtu žádostí však není jisté, zda Brno tuto dotaci dostane. Ministerstvo školství se zaměří na polohu škol a na termín, kdy byla žádost předložena. 

Projekt je tedy vhodné odevzdat v co nejkratším termínu, abychom měli šanci získat plnou podporu,“ dodal Robert Kerndl.

Napsal Brněnská Drbna | Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky škola, dotace, děti

O čem píše Drbna.cz

Češi nevěří institucím, EU není výjimkouČeši nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Dnes, 12:01Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii....

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotíPašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Dnes, 11:09Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři...

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionůVW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Dnes, 09:24Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o