Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brno chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého téměř o polovinu

úterý, 3. září 2019, 08:16

Brno plánuje snížit emise produkované na území města o 40% do roku 2030. Se soukromými firmami plánuje podepsat memorandum zavazující ke společnému snížení emisí a s tím související adaptaci města na klimatické změny.

Město v tom nemůže být samo, zapojit se musí i soukromé subjekty

Město chce oslovit společnosti jako IKEA, TESCAN, Olympia Brno nebo stavební firma Komfort, a také univerzity a Asociaci brněnských architektů a stavitelů, aby zvážily uzavření memoranda o snižování uhlíkové stopy. Konkrétní opatření může město aplikovat na vlastních objektech, zařízeních nebo například na vozovém parku, ale k dosažení cíle potřebujeme zapojit terciární sektor, inovační průmysl, výzkum a vývoj i navazující služby, kde analýzy ukazují trend nárůstu spotřeby elektřiny s významným podílem na celkových emisích CO2,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Největším producentem je sektor služeb

Brno se zapojilo do Paktu starostů a primátorů v roce 2017 a zavázalo se snížit emise CO2 na svém území nejméně o 40 % do roku 2030 od roku výchozího (rok 2000). V návaznosti na svůj cíl si město nechalo vypracovat Akční plán udržitelné energetiky a klimatu SECAP s podrobnou bilancí emisí oxidu uhličitého a návrhy na jejich snižování.

„Z akčního plánu vyplývá, že k dosažení cíle je potřeba snížit emise celkem o 594 kilotun. Dále bylo zjištěno, že největším producentem emisí na území města Brna je terciární sektor (sektor služeb, pozn. red.), podílí se na nich 46 procenty. Věřím, že i pro velké společnosti bude zapojení do snižování emisí CO2 zajímavé a podpoří ho. Je to úkol, na jehož splnění se musí podílet co nejvíce subjektů,“ dodal Hladík.

Základem je nižší spotřeba energie

Hlavním cílem memoranda o dlouhodobé spolupráci je především snížení spotřeby elektřiny, která v roce 2015 tvořila 23 % spotřeby všech energií, ale je příčinou více než 55 % emisí CO2. Spotřeba energií terciárního sektoru je přitom vzhledem k růstu a vzniku nových objektů stále na úrovni roku 2000.

Memorandum navrhuje jako řešení úsporu energií, zvyšování energetické účinnosti nebo využívání energie z obnovitelných zdrojů, a to u budov a v oblasti dopravy a veřejného osvětlení.

Investice do snižování uhlíkové stopy je podle memoranda krokem k dosažení provozních úspor, zdravějšího pracovního prostředí i jako projev společenské odpovědnosti k zaměstnancům a k budoucnosti jejich dětí. Město plánuje zapojené subjekty podpořit, a to především technickou podporou, zviditelněním a oceněním dosažených úspěchů.

O čem píše Drbna.cz

Kambodžský premiér je na návštěvě Česka, sejde se s BabišemKambodžský premiér je na návštěvě Česka, sejde se s Babišem

Kambodžský premiér je na návštěvě Česka, sejde se s Babišem

Dnes, 08:27Kambodžský premiér Hun Sen bude dnes v Praze jednat s českým protějškem Andrejem Babišem a s...

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetuPiety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

neděle, 13. října 2019, 09:40Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech...

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibýváPožárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

neděle, 13. října 2019, 09:33Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o