Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brňané mohou nově vyhazovat použitý kuchyňský olej do klasické popelnice

pondělí, 5. srpna 2019, 13:17

Zbyl vám doma po vaření kuchyňský olej? Rozhodně ho nevylévejte do záchodu. Brňané mohou totiž nově použitý olej či jedlý tuk vyhodit v uzavřené nádobě do klasické černé popelnice. Díky nové technologii z něj totiž v městské spalovně SAKO Brno vyrobí teplo a energii.

Lidé se mohou oleje zbavit také v desítkách městských sběrných dvorů. V Brně je však specifikem, že kromě 37 sběrných středisek mohou občané použité oleje vhodit i do běžné černé popelnice. Z toho se totiž v brněnském zařízení na energetické využívání odpadu SAKO vyrábí teplo a elektřina a zároveň se šetří primární zdroje jako je ropa, zemní plyn nebo uhlí.

„V konečném důsledku se tak z odpadních olejů stává palivo stejně jako při jejich recyklaci jakoukoliv jinou technologií," upřesnil mluvčí společnosti SAKO Martin Drozd.

Olej vylitý do záchodu působí problémy v čističkách

Před vylíváním použitého oleje do záchodu či dřezu varuje předseda představenstva SAKO Filip Leder. „Lidé olej často vylévají do dřezu či do záchodu. Především v panelových domech se pak může stát, že kvůli ucpanému potrubí začne odpadní voda vytékat v níže položených bytech," uvedl Leder.

Oleje mohou navíc poškodit kanalizační infrastrukturu a problémy způsobují i v čistírnách odpadních vod. Podle Ledera je ideálním způsobem recyklace oleje slití do plastové lahve a vyhození do sběrného dvora či popelnice.

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o