Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Dolní nádraží má svoji literární lavičku. Cestující si budou moct čekání zkrátit s desítkami knížek až do konce října

čtvrtek, 25. července 2019, 18:15

Ve středu dopoledne byla k Čekárně Brno dolní nádraží nainstalována 9. lavička Knihovny Jiřího Mahena. Turistické informační centrum s KJM tak pokračují ve čtyřleté tradici umisťování podobných laviček do veřejného prostoru v Brně. U Dolního nádraží budou knihy v literární lavičce na své čtenáře čekat do konce října.

Projekt posezení ve veřejném prostoru s příležitostí si přečíst knihu trvá v Brně čtyři roky, první dvě lavičky se v centru města objevily na podzim roku 2015 v rámci Týdne knihoven. „Obliba projektu roste. Předcházejících osm exemplářů je rozmístěných po celém městě a naučili se je využívat čtenáři všech věkových kategorií,“ uvedla Adéla Nováková, mluvčí TIC Brno.

„Na úplném začátku projektu stála myšlenka vyzkoušet si v knihovně provozovat knihobudky, které byly tehdy známé především ze zahraničí,“ vysvětlila Eva Vojtíšková z KJM pro časopis Bulletin Skip. V zahraničí byly většinou instalovány ve formě ptačích budek, Knihovna Jiřího Mahena se ale chtěla v roce 2015 vydat vlastní cestou a oslovila architekty z brněnského architektonického studia AEIOU. Ti spojili čtení s možností posezení, tím pádem vznikly knihovní lavičky. Momentálně se nacházejí například v Židenicích, Černých Polích nebo Starém Lískovci. V centru města si mohou čtenáři knihy vypůjčit z laviček na Moravském a Jakubském náměstí.

Každá lavička je jiná, ta na Dolním nádraží se nese v elegantním duchu

Každá z nich je záležitostí spolupráce KJM a dalšího partnera, proto také každá vypadá jinak. Podle Novákové jejich podoba vychází i z prostředí, do něhož jsou umístěna. Na deváté lavičce, která stojí na Dolním nádraží, spolupracovala knihovna právě s Turistickým informačním centrem. „Přišli jsme s návrhem lokace a designem – lavička je minimalistická, černá a elegantní,“ řekl Jan Gerych z TIC. Zůstane zde až do konce října. Spolu s knihami je před Čekárnou dostupná také bezplatná wifi, zásuvky a letáky s informacemi o Brně.

Do literárních laviček putují především knihy, které byly v knihovním fondu nahrazeny novějšími a proto byly vyřazeny. „Dříve putovaly do spalovny, nyní jsou prostřednictvím laviček dány k dispozici dalším uživatelům. Příležitostně jsou vybírány knihy s jedním společným jmenovatelem,“ vysvětlila tisková mluvčí KJM Alena Šedivá.

Knihy si mohou lidé přečíst buďto na místě, nebo si je odnést domů. „Svoje nepotřebné knihy, případně i třeba i ty z pozůstalostí pak do knihovniček přinášejí na oplátku zpět,“ uvedla Vojtíšková. Knihovna tak reaguje mimo jiné i na to, aby byly knihy dostupnější lidem v tíživé sociální situaci nebo těm, kdo jsou ohroženi sociokulturním vyloučením. „Ten nápad je skvělý, obzvlášť na místě, kde lidé čekáním často tráví hodně času. Takto si můžeme čekání zkrátit a čas efektivně využít,“ řekla Lenka Necidová, jedna z pravidelných cestujících, která hodlá lavičku využívat a časem do ní přispět i vlastními knihami, které už nebude mít v plánu číst.

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o