Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Budova hlavní nádraží v Brně se začne opravovat ve čtvrtek

středa, 12. června 2019, 15:44

Budova brněnského hlavního nádraží se začne po dlouhých přípravách opravovat. Společnost Brno New Station Development, která ji má pronajatou od Českých drah do roku 2048, začne ve čtvrtek s opravou prvního nástupiště a začátkem července plánuje zahájit i opravu odjezdové haly. Obě etapy chce firma stihnout letos, řekl ČTK její ředitel Ivo Vrzal. Pro cestující bude oprava znamenat především hezčí prostředí než dosud.

"Prvním nástupištěm začínáme proto, že Správa železniční dopravní cesty(SŽDC) zahájila úplnou výluku tohoto nástupiště, takže můžeme pracovat souběžně. Bohužel oprava bude komplikovaná tím, že můžeme materiál nastavbu dovážet pouze po kolejích ve směru od Židenic," uvedl Vrzal. Naviadukt přes Křenovou totiž mohou nejvýše dvoutunová auta a od pošty nelzejezdit kvůli výluce a stavbě. Na opravu nástupiště je přitom potřeba dlažbua štěrk na plochu 1800 metrů čtverečních. Nástupní hranu si opraví SŽDCjako její majitel.

Není jasné, jak velké opravy budou potřeba

Nástupiště tak získá novou dlažbu, která bude stejná, jakou použila SŽDC vminulých letech k předláždění druhého, třetího a čtvrtého nástupiště."Budeme malovat fasádu budovy a střešní konstrukci opravíme pouze lokálně,kde to bude potřeba," řekl Vrzal. Jelikož jde však o desítky let neopravovanou část, není zcela zřejmé, jak velké opravy budou potřeba."První nástupiště musíme mít hotové do 31. října, kdy končí výluka SŽDC,"řekl Vrzal.

Přibude nové osvětlení i mramor

Odjezdová hala má být opravena do konce listopadu. Investor využívá období,kdy je na hlavním nádraží letos slabý provoz, protože dvě třetiny vlakůjezdí přes dolní nádraží kvůli výluce, takže se na hlavní vůbec nedostanou."Hala se pročistí. Budou zde po dohodě s Českými drahami pouze pokladny.Prostor bude lépe osvětlený, znovu jej obložíme mramorem," popsal Vrzal. Ve vchodu na první nástupiště budou automatické dveře na fotobuňku, aby dodvorany netáhlo. Služby se přesunou do jiné části.

Oprav se dočká i okolí nádraží

Opravy jsou naplánované na několik etap, aby cestující mohli vždy část halyvyužívat. Stavět se bude v příštích letech i v dalších částech nádraží od budovy v Benešově ulici u autobusového nádraží až po Malou Ameriku.Rekonstrukce samotné nádražní budovy bude stát 200 milionů korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia

Štítky ČR, železnice, architektura, stavby, Brno

O čem píše Drbna.cz

Češi nevěří institucím, EU není výjimkouČeši nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Dnes, 12:01Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii....

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotíPašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Dnes, 11:09Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři...

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionůVW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Dnes, 09:24Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o