Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Budova hlavní nádraží v Brně se začne opravovat ve čtvrtek

středa, 12. června 2019, 15:44

Budova brněnského hlavního nádraží se začne po dlouhých přípravách opravovat. Společnost Brno New Station Development, která ji má pronajatou od Českých drah do roku 2048, začne ve čtvrtek s opravou prvního nástupiště a začátkem července plánuje zahájit i opravu odjezdové haly. Obě etapy chce firma stihnout letos, řekl ČTK její ředitel Ivo Vrzal. Pro cestující bude oprava znamenat především hezčí prostředí než dosud.

"Prvním nástupištěm začínáme proto, že Správa železniční dopravní cesty(SŽDC) zahájila úplnou výluku tohoto nástupiště, takže můžeme pracovat souběžně. Bohužel oprava bude komplikovaná tím, že můžeme materiál nastavbu dovážet pouze po kolejích ve směru od Židenic," uvedl Vrzal. Naviadukt přes Křenovou totiž mohou nejvýše dvoutunová auta a od pošty nelzejezdit kvůli výluce a stavbě. Na opravu nástupiště je přitom potřeba dlažbua štěrk na plochu 1800 metrů čtverečních. Nástupní hranu si opraví SŽDCjako její majitel.

Není jasné, jak velké opravy budou potřeba

Nástupiště tak získá novou dlažbu, která bude stejná, jakou použila SŽDC vminulých letech k předláždění druhého, třetího a čtvrtého nástupiště."Budeme malovat fasádu budovy a střešní konstrukci opravíme pouze lokálně,kde to bude potřeba," řekl Vrzal. Jelikož jde však o desítky let neopravovanou část, není zcela zřejmé, jak velké opravy budou potřeba."První nástupiště musíme mít hotové do 31. října, kdy končí výluka SŽDC,"řekl Vrzal.

Přibude nové osvětlení i mramor

Odjezdová hala má být opravena do konce listopadu. Investor využívá období,kdy je na hlavním nádraží letos slabý provoz, protože dvě třetiny vlakůjezdí přes dolní nádraží kvůli výluce, takže se na hlavní vůbec nedostanou."Hala se pročistí. Budou zde po dohodě s Českými drahami pouze pokladny.Prostor bude lépe osvětlený, znovu jej obložíme mramorem," popsal Vrzal. Ve vchodu na první nástupiště budou automatické dveře na fotobuňku, aby dodvorany netáhlo. Služby se přesunou do jiné části.

Oprav se dočká i okolí nádraží

Opravy jsou naplánované na několik etap, aby cestující mohli vždy část halyvyužívat. Stavět se bude v příštích letech i v dalších částech nádraží od budovy v Benešově ulici u autobusového nádraží až po Malou Ameriku.Rekonstrukce samotné nádražní budovy bude stát 200 milionů korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia

Štítky ČR, železnice, architektura, stavby, Brno

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o