Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V Brně by mohl vyrůst první velkoobchod a opravárna nepoužívaných věcí v Česku

středa, 29. května 2019, 16:00

Re-shopu. Obchod, opravárna a skladiště věcí, které jejich původní majitelé už nepotřebují a přitom by mohly krásně posloužit někomu jinému. S takovým nápadem přišel tým účastníků hackathonu (myšlenkového maratonu) 24 hodin pro Brno. Re-shop by měl částečně navázat na současné městské projekty Re-use a Retro-use a částečně jít ještě dál. Jeho součástí má být opravna věcí, kavárna nebo e-shop, dále bude nabízet aktivity pro celou rodinu, osvětové kampaně nebo zajímavé workshopy.

Poklady s příběhem

Na hackathonu se sešlo 12 týmů, které prezentovaly dohromady 43 nápadů. Celkovým vítězem se stal návrh na obchodní centrum, ve kterém budou moci lidé zanechat věci, které již nepotřebují, nakoupit retro věci, vdechnout věcem druhý život, navštívit workshopy, výstavy, přednášky, využít „odpady“ z firem a další. Bude se zde také dotřiďovat nashromážděný odpad.  Tomuto centru autoři dali název Re-shop.

Hackathony se často pořádají mezi programátory a vývojáři. Jedná se o setkání, které probíhá podle předem daného formátu. Využívá se zde různých pracovních a byznysových modelů, grafických a dalších prezentačních nástrojů. Skrze tyto myšlenkové maratony se poměrně rychle dá dojít k efektivnímu řešení určitého problému.

„Název Re-shop není úplně přesný, proto ho zatím doplňujeme podtitulem „Poklady s příběhem“," uvedla autorka vítězného návrhu Marie Kudlíková. 

Podle ní se jedná o celé obchodní centrum. „Velký bonus oproti již existujícím aktivitám vidíme ve sjednocení činností na jednom místě a v kapacitě. Chtěli bychom, aby Re-shop spolupracoval s firmami, využíval jejich znovu použitelný „odpad“, nebo se školami a divadly, kterým by mohl nabízet různé věci k opětovnému využití," dodala Kudlíková.

Autoři nápad chtějí obecně zavést nové způsoby nakupování s cílem být šetrnější k životnímu prostředí. Kudlíková v tomto ohledu zmínila projekt Retuna, který již 7 let úspěšně funguje ve Švédsku.

Dobrý pocit a šetrnost k životnímu prostředí

V čem by se pak takový Re-shop lišil od klasických bazarů? „Re-shop si můžeme představit tak trochu jako Ikeu. Takže lišit se může rozhodně velikostí a množstvím zboží, pak také kvalitou prodávaných věcí, neboť zaměstnanci Re-shopu by měli pečlivě třídit lidmi odevzdané věci a některé se přímo na místě opraví," uvedl další z autorů návrhů Jan Priessnitz.

Do nákupní zóny má návštěvníky lákat dobrá cena, spousta retro věcí a příjemné prostředí. „Nejdůležitější však je dobrý pocit.  Ať už u lidí, kteří nechtějí nepotřebné věci vyhodit, tak i u těch, kteří nechtějí kupovat nové a rádi si nakoupí v Re-shopu a vdechnou tak věci nový život. Tím se opět podstatně sníží množství produkovaného odpadu,“ dodal člen vítězného týmu Jan Priessnitz.

Projekt nyní musí nabrat reálnější obrysy, aby mohl být následně předán k posouzení městským firmám (např. SAKO) a zastupitelstvu.

Napsal Martin Šeda | Foto pixabay.com

Štítky re-shop, hackathon, nepoužíváné věci

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

úterý, 20. srpna 2019, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

úterý, 20. srpna 2019, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

úterý, 20. srpna 2019, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o