Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V Brně otevřeli nové centrum na odhalení demence a pomoc rodinám pečujícím o nemocné

pondělí, 29. dubna 2019, 13:57

V Brně-Žabovřeskách vzniklo poradenské centrum pro včasný záchyt demence a Alzheimerovy choroby i na pomoc rodinám nemocných. Novinářům to dnes řekla starosta Žabovřesk Lucie Pokorná (ANO). Centrum podle ní budou zatím zaštiťovat dva pracovníci pečovatelské služby ve spolupráci s desítkou studentů Masarykovy univerzity. Centrum částkou 50.000 podpořil Jihomoravský kraj. Pokud se pilotní projekt osvědčí, zváží podporu i město Brno. Podle statistiky z roku 2017 je v Brně přes 4000 lidí s demencí, v ČR pak přes 100.000.

Centrum Brněnský senior začalo fungovat dnes v objektu pečovatelské služby v Horově ulici. Podle Pokorné je v Žabovřeskách z 29 městských částí nejvyšší věkový průměr obyvatel. Proto tam vzniklo centrum, kam mohou přijít zájemci, které trápí problémy s pamětí. „Informace o vzniku centra vyjdou v radničních listech, budeme rozdávat letáčky a informovali jsme o nich také starosty a lékaře," uvedla Pokorná.

Pomoc rodinám a testy na odhalení demence

Centrum bude sloužit dvěma způsoby. Na jedné straně pomůže rodinám pečujícím o nemocného s demencí, na druhé straně u lidí s problémy s pamětí může na základě testů včas odhalit demenci, a tím pádem zahájit léčbu včetně tréninku paměti, což nemoc zpomalí. Podle lékařky Hany Kubešové Matějovské mohou poruchy paměti vést například k zapomínání na užívání léků, nebo naopak nadužívání léků, nemocní se také mohou stát terčem podvodníků, mohou se ztratit a podobně.

Centrum by se podle primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS) časem mohlo rozšířit, protože seniorů přibývá. „Nejen těch aktivních, ale i těch nemocných. Je potřeba pomoct jim i jejich rodinám. Pokud se hodnocení centra osvědčí, zaslouží si v budoucnu podporu i rozšíření," řekla Vaňková.

Demenci nebo Alzheimera má Česku desítky tisíc lidí

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo v ČR v roce 2017 přes 100.000 lidí s demencí, asi 60 procent z nich má Alzheimerovu chorobu. Přes 4000 lidí s demencí žilo v Brně, v kraji jich bylo kolem 11.000. Alzheimerova choroba začíná pozvolna a nejprve se zhoršuje krátkodobá paměť. „Postižený není schopný se postarat o některé věci v domácnosti, má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější," uvedla Andrea Pokorná z ÚZIS.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky brno, centrum brněnský senior, demence, alzheimer

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v PrazeNejvětší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Dnes, 14:06Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast...

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkářiHodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Dnes, 10:17Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na...

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutímPředmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Dnes, 09:31Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o