Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Jednou budeme obývat i jiné planety, prohlásil v Brně americký astronaut, který do vesmíru vyvezl Krtečka

sobota, 13. dubna 2019, 09:15

V pátek zažilo Brno vzácnou návštěvu. V rámci oslav mezinárodního dne kosmonautiky zavítal na Moravu americký kosmonaut Andrew Feustel, který svůj vztah v Česku v minulosti demonstroval sympatickými gesty. Do vesmíru totiž vyvezl postavu Krtečka nebo Nerudovy Písně kosmické.

Amerického kosmonauta doprovodila jeho žena Indira, kzterá má kořeny v jihomoravském Znojmě. Feustel mluvil o počátcích své dráhy kosmonauty, které pramenily v oblibě sci-fi. Zároveň prohlásil, že věří v obývání cizích planet lidmi. „Na tu naši ale musíme být opatrní," doplnila ho okamžitě jeho žena Indira. „Já ji mám ráda a chtěla bych na ní zůstat," dodala s úsměvem.

Feustel s manželkou se do Česka vrací pravidelně a rádi. „Rádi se na Moravu vracíme, máme tady kořeny. Navíc když jsem Českou republiku navštívil poprvé, moje cesta vedla do Brna," prohlásil kosmonaut. Jeho další cesta vedla do brněnské hvězdárny, kde měl večer přednášku. 

„Návštěvy jako tato mají důležité poselství, které se dá shrnout do tří slov: Inspirace, motivace a fascinace. Příběhy, které vyprávějí kosmonauti, prokazatelně zvyšují zájem o vědu a kosmické aktivity mezi veřejností a přivádějí i nové zájemce o studium přírodovědných a technických oborů,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. 

Podle Duška není nikde jinde v Česku tolik firem, které by se zabývaly kosmickou vědou. „V Maloměřicích aktuálně dokončují komponenty, které v roce 2020 poletí na Mars. V Medlánkách se montují komponenty pro rakety. V Kuřimi vymýšlejí jakési stany pro pobyt kosmonautů na Marsu,“ uzavřel Dušek.

Napsal Martin Šeda | Foto Hvězdárna a planetárium Brno

Štítky Andrew Feustel, kosmonaut, brno, hvězdárna

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o