Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Kontrolní výbor nic nedělal, prohlásil bývalý radní Bartík. Předseda výboru se zas pustil do Žít Brno

pátek, 8. března 2019, 17:19

V případě radnice městské části Brno-střed jde o systémové selhání kontrolního výboru zastupitelstva, míní bývalý radní Svatopluk Bartík (za Žít Brno). Podle tehdejšího předsedy výboru Bohumila Straky ovšem "potrefená husa nejvíce kejhá". Na úřadu od čtvrtka zasahuje policie, z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů bylo obviněno devět lidí.

„Kromě řady preventivních protikorupčních opatření jsme dali opozici většinu v kontrolním výboru zastupitelstva. Měli úplný přístup do všech dokumentů, řízení i kanceláří. Za celé volební období ale v souladu se zákonem o obcích neprovedli ani jednu kontrolu, počet zahájených a ukončených kontrol je nula," řekl Bartík.

Za čtyři roky ani jediná kontrola, prohlásil Bartík

Podle něj předseda kontrolního výboru Bohumil Straka (dříve TOP 09) jen svolával tiskové konference a psal novinářům. „Za celé čtyři roky nezahájil ani jednu jedinou kontrolu. A na nic nepřišel. Nepřišel na jedno jediné porušení zákona. Jen kolem sebe kopal, protože se nevešel do koalice," uvedl Bartík. V tomto kontextu jde podle něj o systémové hluboké selhaní kontrolního výboru.

Bývalý zastupitel městské části Bohumil Straka ČTK v reakci řekl, že byl neoblíbeným kritikem. „Byl jsem činným, a proto neoblíbeným kritikem, protože jsem celé koalici šlapal na paty. Pan Bartík je jako tehdejší radní pro legislativu duchovní otec směrnice pro zadávání zakázek, které to korupční prostředí nastavila a umožnila," řekl Straka.

ČTĚTE TAKÉ: Policie chce vazbu pro pět lidí z kauzy zakázek radnice Brno-střed. Mohou dostat až 16 let vězení

Žít Brno vytvořilo nejvíce zkorumpovanou radnici v republice, odvětil Straka

V médiích se v souvislosti s razií na Brně-středu nejčastěji skloňuje jméno radního Jiřího Švachuly (ANO), kterého údajně policie zadržela. Švachula má a měl na starosti investice. „To není o jednom člověku, bylo to celé podhoubí. Zakázky má v kompetenci rada, kterou vedlo Žít Brno. Slibovalo nejlepší radnici v České republice a udělalo nejkorupčnější radnici v České republice," řekl Straka.

Podle Straky například předražená oprava Tržnice na Zelňáku

Už dříve uvedl, že špatné zakázky kritizoval a dával podněty k antimonopolnímu úřadu. Problematické podle něj byly například předražená oprava tržnice na Zelném trhu, opravy bytů v městské části či sociální projekty. „Tolikrát jsme dával jako předseda kontrolního výboru na program tyto věci a na kontrolním výboru jsme to tolikrát řešili a tolikrát marně požadovali, aby rada zjednala nápravu," uvedl Straka. Čeho přesně se ale týká aktuální razie, Straka neví.

V městské části po volbách podepsali koaliční smlouvu zástupci ODS, ANO a KDU-ČSL. Před volbami vedla radnici koalice Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Zelení.

Na radnici části Brno-střed zasahovali celý čtvrtek kriminalisté, úřad byl zavřený. Zásah pokračuje i dnes. V noci bylo devět lidí obviněno z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Napsal(a) ČTK

Štítky razie, brno-střed, radnice,

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o