Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Nové vedení Brna dnes navýšilo počet členů v orgánech městských firem

úterý, 20. listopadu 2018, 17:16

Zastupitelé Brna dnes zvýšili o šest lidí počet členů představenstev a dozorčích rad městských firem. Náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS) novinářům řekl, že je to z toho důvodu, aby byl počet členů v orgánech firem lichý. Ročně by mělo šest míst navíc stát zhruba milion korun. Podle Kerndla je to marginální částka s ohledem na to, jaké úspory může ve firmách přinést dobře pracující management. Počet zvýšila nová koalice složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD. Kritizuje to opoziční ANO.

Brno má devět podniků se stoprocentním podílem. V představenstvech mají členové a předsedové různé výše odměn od 10.000 do 29.000 korun měsíčně, členové dozorčích rad včetně předsedů pak mají odměny od 5000 do 17.000.

 

V pěti podnicích se počet členů v orgánech zvýší, u jednoho sníží. Snížení se týká Technických sítí Brno, kde se o jednoho sníží na pět počet členů dozorčí rady. U Brněnských komunikací se ze čtyř na pět zvýší počet členů představenstva a ze šesti na sedm počet členů dozorčí rady. U Lesů města Brna i firmy Starez-Sport se zvýší počet členů představenstva ze čtyř na pět. V Teplárnách Brno bude členů představenstva sedm namísto dosavadních šesti stejně jako ve společnosti Veletrhy Brno. "Zvýšili jsme to z toho důvodu, protože není dvakrát praktické, aby byl v orgánech firem sudý počet členů," uvedl Kerndl.

Milion navíc může znamenat ušetření stovky milionů, míní Kerndl

Navýšení přinese vyšší náklady. „Myslím si, že společnosti stojí před tak zásadními rozhodnutími, že bych se nebál milionu korun navíc. I v minulosti se například díky úsporám v Dopravním podniku města Brna uspořilo 100 milionů. Takže pokud dojde v představenstvu a dozorčích radách k navýšení o milion, ale firmy budou o to lépe pracovat a budou tam úspory, tak je to marginální záležitost," dodal Kerndl.

Od Pirátů bych to nečekal, říká Vokřál

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál (ANO) s tím ale nesouhlasí. „Vypadá to, že bude dalších šest pašaliků ve firmách. Jde to proti naší snaze na odpolitizování firem. U některých členů koalice mě to docela překvapuje, od Pirátů bych tuto tendenci nečekal," řekl Vokřál. Hnutí ANO v minulosti mluvilo o tom, že v představenstvech městských firem mají být odborníci, ne politici, kteří by naopak měli sedět v dozorčích radách firem.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB

Štítky zastupitelstvo, brno, dozorčí rady

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínkuBývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Dnes, 15:59Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil byMíra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Dnes, 15:23Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale...

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dálPo vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Dnes, 15:10Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o