Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Kraj postaví v Ostrově u Macochy novou dětskou léčebnu, která využívá jeskynní klima

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 15:00

Jihomoravský kraj postaví v Ostrově u Macochy novou dětskou léčebnu se speleoterapií, což je metoda využívající jeskynní klima. Bude sloužit dětem s dýchacími potížemi. Náklady na stavbu jsou kolem 150 milionů korun. V místě funguje léčebna desítky let, už je ale zastaralá a nevyhovuje. Nová budova by měla být hotova do konce roku 2022.

Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je odborným léčebným ústavem, v němž se více než 30 let léčí děti převážně školního věku s nemocemi dýchacího traktu. Současné prostory léčebny jsou už však nevyhovující. Kraj jako zřizovatel proto postaví novou na okraji obce v těsné blízkosti Císařské jeskyně, kde je umístěna speleoterapie. Stavba by měla začít v roce 2021.

Kraj si na stavbu a jiné projekty půjčí peníze

Kraj na to využije peníze z úvěru od Evropské investiční banky. Celkem si půjčí 700 milionů, peníze dá i na jiné projekty. Kraj léčebnu postaví metodou Design & Build, v níž je zhotovitel stavby zodpovědný i za projekční přípravu díla. „Tento postup umožňuje ponechat zhotoviteli stavby prostor pro uplatnění inovativních řešení. V tomto případě bude zhotovitel zodpovědný za zpracování jak architektonické studie, tak všech potřebných stupňů projektové dokumentace i za vlastní realizaci stavby," uvedl radní Milan Vojta (ANO).

Místo pro 80 dětských pacientů a bazén s mořskou vodou

V léčebně by mělo být bezmála 80 lůžek pro děti ve věku od čtyř do 18 let a případně jejich doprovod. Vznikne také zázemí asi 30 zaměstnanců. „V novém pavilonu dětské léčebny se speleoterapií bude umístěný vnitřní rehabilitační bazén s mořskou vodou o rozměrech pět na osm metrů. V současné době děti dojíždějí do bazénu do Blanska a tento stav je nevyhovující," řekla hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO).

Tělocvičny sauny a jídelna

Podle ní budou v ubytovací části léčebny třílůžkové pokoje s vlastním hygienickým zázemím. „Součástí léčebny budou také prostory rehabilitace, tělocvičny, sauny, stravovacího provozu o kapacitě asi 100 obědů, 80 svačin, snídaní a večeří denně. V léčebně budou také prostory pro tři třídy základní školy včetně zázemí pro učitele, které bude na základě smlouvy o výpůjčce využívat Základní škola při dětské léčebně Ostrov u Macochy," dodala Malá.

Napsal(a) ČTK | Foto Speleotherapy.cz

Štítky speleoterapie, jihomoravský kraj, ostrov u macochy

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik KodrasNerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Dnes, 13:07Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním...

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíkyVarování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Dnes, 12:52Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších...

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidíPotíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Dnes, 12:45Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o