Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brněnská záchytka dostane peníze zhruba jen od čtvrtiny klientů 

sobota, 8. září 2018, 10:55

Náklady za pobyt v brněnské protialkoholní záchytné stanici uhradí jen zhruba čtvrtina pacientů, celková nezaplacená částka je každým rokem zhruba 2,5 milionu korun. Loni na záchytku putovalo asi 3000 pacientů, za letošek zatím přes 1800, prozradil ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský.

Nemocnice protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou službu zajišťuje pro kraj. Záchytná stanice v Brně v městské části Černovice je jediná v Jihomoravském kraji, další je až v Kroměříži v sousedním Zlínském kraji.

Pobyt pro člověka z Brna, kterého na stanici doveze sanitka, vyjde na 1300 korun. Celkem 1500 korun zaplatí za pobyt i s dopravou člověk z obce mimo Brno, 700 Kč je poplatek bez dopravy. Počet pacientů je každý rokem zhruba stejný, pohybuje se kolem 3000. Zhruba pětinu z toho tvoří ženy.

„Počet žen je několik let vyrovnaný, jde asi o 20 procent. Relativně přibývá mladých lidí do 25 let a zároveň je relativně více seniorů než lidí středního věku," uvedl Radimský.

Jen asi čtvrtina z nich uhradí poplatek za pobyt. Nemocnice předepíše úhrady každoročně zhruba za 3,4 mil. Kč, pacienti uhradí asi 900.000 Kč. Dluh tak každoročně zůstane kolem 2,5 milionu korun. Stanice má 13 lůžek a její provoz zabezpečuje 10 lékařů sloužících ve směnách, pět všeobecných sester a čtyři sanitáři.

Na provoz stanice každým rokem přispívá Jihomoravský kraj částkou převyšující sedm milionů korun. Letos je na provoz záchytky v krajském rozpočtu vyčleněno necelých osm milionů korun. Další záchytná stanice v plánu není. „Jedna záchytka v kraji je optimální kompromis mezi finanční náročností a potřebou veřejnosti," uvedl Jiří Klement z tiskového odbor kancelář hejtmana.

Foto repro ČT | Zdroj ČTK

Štítky protialkoholní záchytná stanice, brno, peníze, klienti

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

pondělí, 21. října 2019, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

pondělí, 21. října 2019, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

pondělí, 21. října 2019, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o