Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Taťána Malá opisovala i v diplomové práci o chovu králíků. Podle univerzity ale o plagiát nejde

úterý, 3. července 2018, 10:23

Opravdu krušné chvíle musí v posledních týdnech prožívat nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Poté, co byla za nevole velké části odborné i laické veřejnosti jmenována do úřadu , objevila se závažná podezření ohledně její diplomové práce na právnické fakultě Paneurópské univerzity v Bratislavě. Malá měla zkopírovat některé pasáže i s chybami a překlepy a dopustit se tak plagiátorství. Média nyní zaměřila pozornost i na její první diplomovou práci, kterou napsala o mikroklimatických podmínkách při chovu králíků. A také zde Malá na 11 stránkách opisovala. Podle Mendelovy univerzity však o plagiát nejde.

ČTĚTĚ TAKÉ: KOMENTÁŘ: O králících a insolvencích aneb Babišova Malá domů 
 

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (rozená Veličková) absolvovala Mendelovu univerzitu v Brně v roce 2005. Svůj inženýrský titul si zasloužila mimo jiné i obhajobou práce Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Po mediální smršti, která se strhla okolo údajného plagiátorství její diplomky z Bratislavy, se Mendelova univerzita rozhodla nechat její práci zanalyzovat.

Polovina sekce Literární přehled obsahuje nápadně podobné parafráze

„V literárním přehledu, který shrnuje poznatky o technologiích ustájení králíků a požadavcích na mikroklima, jsou v určitých pasážích citovány stejné literární zdroje, jako u diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003," uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studenková.

Obě diplomové práce podle univerzity čerpají z dostupné literatury, která byla v té době k dispozici. „V součtu na cca 11 stranách z celkem 25 stran teoretické části Taťány Veličkové je patrný překryv v citovaných odstavcích (pasážích) použité literatury," stojí v prohlášení.

Parafráze nebo přepis?

Redaktoři deníku Právo se však po zveřejnění informací vydali hledat více do hloubky - k citovaným akademickým zdrojům. Porovnali přitom diplomovou práci Malé a diplomovou práci studentky, od které měla ministryně "parafrázovat", s primárními zdroji. Výsledek? Nekteré citované pasáže se u Malé slovo od slova shodují s parafrázemi diplomové práce studentky, nikoliv však s primárními zdroji. Toto zjištění tedy napovídá podezření, že Malá nečerpala z primárních zdrojů, ale opisovala celé parafráze z cizí diplomové práce.

Primární zdroje jsme neporovnávali, přiznává mluvčí

Deník Právo se poté s těmito nesrovnalostmi dotázal na Mendelovu univerzitu. Mluvčí přiznala, že škola práce s primárními zdroji nesrovnávala. „Byly pouze porovnávány diplomové práce, které měly podobné téma, ale do původních zdrojů, z kterých vycházely, se zpětně nešlo,“ uvedla Studenková. Škola záležitost znovu prošetří.

Práce je jinak originální a o plagiát nejde, uznává univerzita

Podezřelé pasáže se u diplomové práce Taťány Malé nacházejí pouze v jedné z jejích částí. Jinak je podle univerzity práce bezproblémová. „Diplomová práce Taťány Veličkové Mikroklimatické podmínky v chovu králíků z roku 2005 je originální prací z podstaty kapitol cíl, materiál a metodika, výsledky práce a diskuse," stojí v prohlášení. 

Práce podle univerzity přinesla "..nové poznatky o vlivu ročního období na růst brojlerových králíků v intenzívním chovu v závislosti na pohlaví. Výsledky jsou originální, statisticky zpracované a řádně popsané. Diplomová práce Taťány Veličkové (Malé) splňuje požadavky kladené na tento typ závěrečných prací, nejedná se tedy o plagiát," uzavírá tiskové prohlášení školy.

O čem píše Drbna.cz

Podezření z úniku daní Čapího hnízda má police za vážnéPodezření z úniku daní Čapího hnízda má police za vážné

Podezření z úniku daní Čapího hnízda má police za vážné

Dnes, 09:26Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro...

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučujeMilion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

pondělí, 15. července 2019, 18:26„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří...

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policiePamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

pondělí, 15. července 2019, 16:30V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o