Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brno bude i přes novelu zákona dál zveřejňovat smlouvy města i firem

středa, 22. března 2017, 22:53

Brno i přes novelu zákona o registru smluv bude dál zveřejňovat smlouvy města i jeho firem. Zákon dříve ukládal povinnost státu, krajům, obcím a jejich podnikům a dalším organizacím zveřejňovat v internetovém registru smlouvy nad 50.000 Kč. Na konci února však Sněmovna schválila novelu, která tuto povinnost částečně ruší.

V Brně se podle Pirátů dohodli už v létě 2015, že začnou zveřejňovat nejen smlouvy uzavřené městem, ale i smlouvy městem vlastněných obchodních společností. „Zveřejňování smluv je velmi dobrou motivací uzavírat je tak, aby byly pro městské firmy výhodné. V Brně si to radní uvědomili ještě před přijetím zákona o registru smluv. 'Vykostění' zákona Sněmovnou na této skutečnosti nic nezměnilo," stojí v tiskové zprávě dvojice radních Tomáše Koláčného a zastupitele Jiřího Ulipa (oba Žít Brno s podporou Pirátů).

Zastánci schválené novely poukazovali na to, že společnostem hrozí škody kvůli odkrytí obchodní strategie. Oponenti to označili za "vykostění" zákona a tvrdí, že z něj zmizí velká část sledovaných veřejných peněz. „Už současné znění zákona o registru smluv připouští řadu výjimek, díky kterým firmy nemusí zveřejňovat například části smlouvy, které obsahují obchodní tajemství, nebo celkovou hodnotu zakázky, což jsou i pro obchodní korporace dostatečné obranné prostředky. Občané však mají nezpochybnitelné právo vědět, jak a s kým firmy ve veřejném vlastnictví obchodují," uvedl Koláčný.

Vzhledem k množství smluv, které brněnské obchodní společnosti zveřejňují, se argumentace o poškození obchodních zájmů firem jeví podle Pirátů jako neopodstatněná, což dokládá fakt, že všechny městské společnosti i přes zveřejnění smluv zvyšují svoji ekonomickou kondici.

O platnosti novely bude ještě rozhodovat ještě Senát. Piráti věří, že "senátoři upřednostní zdravý rozum před lobbistickými tlaky a postaví se proti 'vykostění' registru, kterého se dopustili poslanci. Jestliže jen v Brně mají díky registru smluv občané přehled a kontrolu nad čtyřmi miliardami korun z městských firem, v celé České republice to činí několik desítek, možná stovek miliard korun z veřejných financí."

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o