Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brno bude i přes novelu zákona dál zveřejňovat smlouvy města i firem

středa, 22. března 2017, 22:53

Brno i přes novelu zákona o registru smluv bude dál zveřejňovat smlouvy města i jeho firem. Zákon dříve ukládal povinnost státu, krajům, obcím a jejich podnikům a dalším organizacím zveřejňovat v internetovém registru smlouvy nad 50.000 Kč. Na konci února však Sněmovna schválila novelu, která tuto povinnost částečně ruší.

V Brně se podle Pirátů dohodli už v létě 2015, že začnou zveřejňovat nejen smlouvy uzavřené městem, ale i smlouvy městem vlastněných obchodních společností. „Zveřejňování smluv je velmi dobrou motivací uzavírat je tak, aby byly pro městské firmy výhodné. V Brně si to radní uvědomili ještě před přijetím zákona o registru smluv. 'Vykostění' zákona Sněmovnou na této skutečnosti nic nezměnilo," stojí v tiskové zprávě dvojice radních Tomáše Koláčného a zastupitele Jiřího Ulipa (oba Žít Brno s podporou Pirátů).

Zastánci schválené novely poukazovali na to, že společnostem hrozí škody kvůli odkrytí obchodní strategie. Oponenti to označili za "vykostění" zákona a tvrdí, že z něj zmizí velká část sledovaných veřejných peněz. „Už současné znění zákona o registru smluv připouští řadu výjimek, díky kterým firmy nemusí zveřejňovat například části smlouvy, které obsahují obchodní tajemství, nebo celkovou hodnotu zakázky, což jsou i pro obchodní korporace dostatečné obranné prostředky. Občané však mají nezpochybnitelné právo vědět, jak a s kým firmy ve veřejném vlastnictví obchodují," uvedl Koláčný.

Vzhledem k množství smluv, které brněnské obchodní společnosti zveřejňují, se argumentace o poškození obchodních zájmů firem jeví podle Pirátů jako neopodstatněná, což dokládá fakt, že všechny městské společnosti i přes zveřejnění smluv zvyšují svoji ekonomickou kondici.

O platnosti novely bude ještě rozhodovat ještě Senát. Piráti věří, že "senátoři upřednostní zdravý rozum před lobbistickými tlaky a postaví se proti 'vykostění' registru, kterého se dopustili poslanci. Jestliže jen v Brně mají díky registru smluv občané přehled a kontrolu nad čtyřmi miliardami korun z městských firem, v celé České republice to činí několik desítek, možná stovek miliard korun z veřejných financí."

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdíletFotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Dnes, 19:56Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba –...

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátovéHry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Dnes, 17:32Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u...

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:54Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o