Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Exnáměstkyně primátora Brna Liptáková nepodepíše novou koalici

čtvrtek, 23. června 2016, 09:39

Bývalá první náměstkyně primátora Brna Klára Liptáková (KDU-ČSL) nepodepíše novou koaliční smlouvu mezi hnutím ANO, Žít Brno, Stranou zelených, TOP 09 a KDU-ČSL. Liptáková to řekla ČTK.

S návratem do staré koalice, kterou nyní nově rozšířila TOP 09, nesouhlasila a chtěla pokračovat v hledání nových partnerů s ČSSD. Koalice vznikla v pondělí.

Podpis Liptákové na smlouvě jako jediné z 34 koaličních zastupitelů chybí. Přesto smlouva platí. Podle předsedy brněnské KDU-ČSL Jiřího Miholy bude chtít strana Liptákovou k podpisu přesvědčit.

K podpisu vyzval Liptákovou nový první náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který ji ve funkci nahradil. "Je stále členkou KDU-ČSL. Doufám, že svůj podpis ke koalici připojí," řekl Hladík. Pokud by se nepodepsala, musel by to řešit městský výbor strany. Není však jasné, zda by z toho lidovci vyvodili důsledky v neprospěch Liptákové. Mihola to nechtěl rozebírat. "Nechtěl bych dělat nějaké závěry. Máme zájem na tom, aby byl klub jednotný," doplnil.

Liptáková řekla, že dbala na jednotu klubu do doby, než zavedl nový precedens Daniel Rychnovský. Lidovci si před květnovým zastupitelstvem odhlasovali, že nepodpoří program, aby tím vyvolali jednání o nové koalici. Rychnovský se ale odtrhl a podpořil program, který tak díky jeho hlasu prošel nejtěsnější většinou. "Tehdy z toho strana nevyvodila žádné důsledky, naopak bylo řečeno, že nikdy není úplná jednota a nelze někoho nutit, když to není jeho vůle. Podle toho se řídím," řekla Liptáková.

V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ v dubnu. Lidovci se připojili k ČSSD, zbylí partneři přibrali TOP 09. Ani jeden blok neměl většinu mezi 55 zastupiteli a veškerá jednání o nové koalici ztroskotala. Proto se KDU-ČSL odtrhla od ČSSD a vrátila se zpět ke starým parterům. Liptáková na to zareagovala složením vedoucích stranických funkcí.

V zastupitelstvu však nadále zůstává a chce pokračovat. "Mandát získává každý na své jméno. Já jsem i nadále součástí klubu a neodtrhávám se, ale za sebe nevidím možnost koaliční smlouvu podepsat. Dala jsem ČSSD slovo, že dohodu dodržíme. Naši mě sice přehlasovali, ale mně podpis neumožní svědomí," řekla Liptáková. Dodala ovšem, že bude hlasovat s klubem a nemíní dělat žádné naschvály.

Liptáková je také koaliční zastupitelkou v Jihomoravském kraji a neuvolněnou radní v městské části Brno-Maloměřice a Obřany. Řekla, že se bude dál politice věnovat, ale nyní si udělá čas na rodinu.
  

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

neděle, 15. září 2019, 20:21Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky...

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropyRopný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

neděle, 15. září 2019, 13:09Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh...

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehodV Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

neděle, 15. září 2019, 07:51Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o