Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Exnáměstkyně primátora Brna Liptáková nepodepíše novou koalici

čtvrtek, 23. června 2016, 09:39

Bývalá první náměstkyně primátora Brna Klára Liptáková (KDU-ČSL) nepodepíše novou koaliční smlouvu mezi hnutím ANO, Žít Brno, Stranou zelených, TOP 09 a KDU-ČSL. Liptáková to řekla ČTK.

S návratem do staré koalice, kterou nyní nově rozšířila TOP 09, nesouhlasila a chtěla pokračovat v hledání nových partnerů s ČSSD. Koalice vznikla v pondělí.

Podpis Liptákové na smlouvě jako jediné z 34 koaličních zastupitelů chybí. Přesto smlouva platí. Podle předsedy brněnské KDU-ČSL Jiřího Miholy bude chtít strana Liptákovou k podpisu přesvědčit.

K podpisu vyzval Liptákovou nový první náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který ji ve funkci nahradil. "Je stále členkou KDU-ČSL. Doufám, že svůj podpis ke koalici připojí," řekl Hladík. Pokud by se nepodepsala, musel by to řešit městský výbor strany. Není však jasné, zda by z toho lidovci vyvodili důsledky v neprospěch Liptákové. Mihola to nechtěl rozebírat. "Nechtěl bych dělat nějaké závěry. Máme zájem na tom, aby byl klub jednotný," doplnil.

Liptáková řekla, že dbala na jednotu klubu do doby, než zavedl nový precedens Daniel Rychnovský. Lidovci si před květnovým zastupitelstvem odhlasovali, že nepodpoří program, aby tím vyvolali jednání o nové koalici. Rychnovský se ale odtrhl a podpořil program, který tak díky jeho hlasu prošel nejtěsnější většinou. "Tehdy z toho strana nevyvodila žádné důsledky, naopak bylo řečeno, že nikdy není úplná jednota a nelze někoho nutit, když to není jeho vůle. Podle toho se řídím," řekla Liptáková.

V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ v dubnu. Lidovci se připojili k ČSSD, zbylí partneři přibrali TOP 09. Ani jeden blok neměl většinu mezi 55 zastupiteli a veškerá jednání o nové koalici ztroskotala. Proto se KDU-ČSL odtrhla od ČSSD a vrátila se zpět ke starým parterům. Liptáková na to zareagovala složením vedoucích stranických funkcí.

V zastupitelstvu však nadále zůstává a chce pokračovat. "Mandát získává každý na své jméno. Já jsem i nadále součástí klubu a neodtrhávám se, ale za sebe nevidím možnost koaliční smlouvu podepsat. Dala jsem ČSSD slovo, že dohodu dodržíme. Naši mě sice přehlasovali, ale mně podpis neumožní svědomí," řekla Liptáková. Dodala ovšem, že bude hlasovat s klubem a nemíní dělat žádné naschvály.

Liptáková je také koaliční zastupitelkou v Jihomoravském kraji a neuvolněnou radní v městské části Brno-Maloměřice a Obřany. Řekla, že se bude dál politice věnovat, ale nyní si udělá čas na rodinu.
  

O čem píše Drbna.cz

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republikuDevátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

Dnes, 08:43V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách...

Prvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně MasterchefaPrvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně Masterchefa

Prvně jsem nesouhlasila, měla jsem obavy, že nemám na to stát před kamerami, vzpomíná výherkyně Masterchefa

Dnes, 08:00Když se ostatní učili počítat, Kristína již zkoušela vařit jeden z nejtěžších gastronomických...

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupnéScooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

úterý, 25. června 2019, 16:17Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o