Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ v Brně je platná, tvrdí ANO

pondělí, 11. dubna 2016, 19:05

Hnutí ANO v Brně považuje koaliční smlouvu mezi ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených za platnou. Novinářům to dnes řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Podle něj nebyla doručena žádná výpověď koaliční smlouvy.

Lidovci považují koaliční spolupráci za ukončenou a odůvodňují to tím, že ANO jednalo o nové možné koalici s opozicí za jejich zády. Koaliční smlouvu považují za platnou také zelení a rozpadem koalice si nejsou jistí ani členové Žít Brno.

"Koaliční smlouva se nerozvazuje tím, že se to řekne v médiích nebo to řekne někdo někomu na ulici. A žádná výpověď nebyla doručená," řekl Vokřál. Podle něj pro hnutí koaliční smlouva bude platit do doby, než ji někdo písemně vypoví.

Vokřál připustil, že byl problém v tom, že se hnutí ANO nepodařilo najít společnou řeč ohledně zefektivnění městských firem s koaliční KDU-ČSL. To vedlo k jednání ANO se sociální demokracií o případné spolupráci, pokud by nastaly v koalici problémy. "Poté jsme se ale s KDU-ČSL dohodli na tom, jak řešit městské firmy. Kdybych tušil, jak je jednoduché dohodnout systém řízení městských firem, usiloval bych o to už dřív," uvedl Vokřál. Myslel si, že se dohodou o firmách podaří koaliční krizi vyřešit.

"Několikrát jsem neoficiálně, ale i oficiálně na kameru řekl, že se nám podařilo najít řešení problémů a máme zájem o tuto koalici. Naše kroky se můžou jevit jako chybné, ale nebylo potřeba činit tak rychlé kroky a vytvořit takovou hysterii, jaká se stala o víkendu," narážel Vokřál na dohodu lidovců se sociální demokracií o hledání partnerů pro novou koalici.

Zatím není jasné, jaká situace nastane. "V politice je možné všechno, takže třeba koalici ještě zachráníme. Šance je vždycky a umírá poslední. I když to nebude jednoduché, ale jednoduchá by nebyla žádná nová forma, která bude poznamenaná vztahy a zkušenostmi," dodal Vokřál. Uvedl, že bude důležité také to, jak se k tomu postaví ostatní strany. "V případě rozpadu koalice by nám to bylo líto, protože se nám podařilo nastartovat projekty a už nemáme žádná konfliktní témata, která bychom nedokázali vyřešit. Případnou spolupráci ale nevylučujeme s nikým," doplnil Vokřál. Připustil také, že by mohlo hnutí ANO skončit v opozici, protože nechce jít do koalice za každou cenu.

Podle náměstka Andera je nutné, aby se neshody v koalici překonaly a začaly se znovu projednávat potřebné věci. "Budeme jednat s našimi koaličními partnery o tom, abychom si všechny věci vyříkali. Snad dříve či později naši kolegové pochopí, že hra na vyjednávání nové koalice má jediného vítěze a tím je ČSSD a hejtman Michal Hašek, protože účelem té hry je před krajskými volbami rozhádat naši koalici, aby mohla ČSSD tvrdit, že je jediná, která dokáže udržet koalici," řekl dnes Ander.

Hašek to odmítá. "Krizi městské koalice v Brně nezpůsobila ČSSD, která nebyla jejím členem. Jako hejtmana mě mrzí, že se nemohou problémy Brna řešit kvůli vnitřním sporům mezi ANO, Žít Brno, zelenými a KDU-ČSL, avšak nevstupuji do městských záležitostí, to je odpovědností zastupitelstva města. Martin Ander už musí být zoufalý, když mi přičítá neshody v městské koalici, nejsem totiž zastupitelem města a věnuji se naplno vedení kraje," dodal Hašek.

Zdroj: ČTK
  

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

neděle, 15. září 2019, 20:21Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky...

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropyRopný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

neděle, 15. září 2019, 13:09Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh...

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehodV Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

neděle, 15. září 2019, 07:51Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o