Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Jihomoravský kraj bude příští rok hospodařit s rozpočtem 6 mld.

čtvrtek, 17. prosince 2015, 13:46

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje dnes schválilo rozpočet na rok 2016 se schodkem téměř 103,9 milionu korun. Příjmy budou zhruba 5,9 miliardy korun a výdaje šest miliard korun. Rozdíl dorovnají peníze z minulých let. Jihomoravský kraj v příštím roce chce podporovat vědu, výzkum, inovace, ale i venkov, vinařství, turistiku a cestovní ruch.

Nejvíce peněz však půjde na dopravu. 

Pro rozpočet zvedlo ruku 49 ze 65 členů zastupitelstva. Financování návrhu rozpočtu obsahuje zapojení peněz z minulých let ve výši 232,8 milionu korun. Současně v návrhu rozpočtu figurují splátky jistin úvěrů poskytnutých Evropskou investiční bankou ve výši 128,9 milionu korun, které návrh rozpočtu financování snižují. "Počítáme se včera schválenou novelou zákona o rozpočtovém určení daní, která vrací krajům výnosy z daně z přidané hodnoty, které nám patřily až do roku 2012 před takzvanou Kalouskovou reformou," uvedl Hašek. Už v minulosti upozornil na to, že kvůli nižším výnosům z rozpočtového určení daní kraje přišly zhruba o devět miliard korun.

Kraj navýšil peníze na dotační tituly, na které půjde 414 milionů korun, což je o 35 milionů více oproti letošku. O sedm milionů se navýšily i dotace do kultury a památek, které budou ve výši 25 milionů korun. Na rozvoj venkova připadne 50 milionů korun, tedy o 20 milionů více než letos. Celkem 50 milionů dostanou dobrovolní hasiči a 20 milionů připadne na motocyklovou Grand Prix. "Vytvořili jsme i samostatný dotační program pro jihomoravské sportovce, kteří se budou kvalifikovat na olympiádu v Riu de Janeiru," sdělil Hašek. Pokud sportovci projdou kvalifikací, kraj penězi podpoří jejich přípravu.

Jihomoravští zastupitelé zároveň odmítli dát 120 milionů městu Brnu na kulturu. Brno se s žádostí o peníze obrátilo na kraj dva dny před schvalováním rozpočtu. Podle Haška se mělo město obrátit na kraj dříve. Brno dává na kulturu kolem tři čtvrtě miliardy korun, v příštím roce navýší výdaje na více než 810 milionů, aby se zvýšily platy zaměstnanců. Podle primátorova náměstka zodpovědného za kulturu Matěje Hollana (ŽTB) dostalo Brno z ministerstva financí informaci, že Jihomoravský kraj má peníze na podporu kultury z rozpočtového určení daní. Hašek však tvrdí, že Jihomoravský kraj není zřizovatelem kulturních zařízení v Brně, a proto na ně nedostává peníze z rozpočtového určení daní.

"Pokud se ukáže, že nám ministerstvo zaslalo nepravdivé údaje a na vině za strádání regionální kultury nejsou kraje, ale stát, jsem připraven se hejtmanovi omluvit za náš vysoký nárok," uvedl Hollan. Podle něj kraj a stát přispívá na brněnskou kulturu zhruba dvěma procenty, zbytek platí Brno. Hašek je ochotný s Brnem o podpoře jednat, avšak zdůraznil, že to nesmí být na poslední chvíli a musí to být systémové.

Loni v prosinci schválili jihomoravští zastupitelé rozpočet na letošní rok s příjmy 5,4 miliardy a výdaji 5,8 miliardy korun. Přestože byl původně plánovaný schodek, podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) to vypadá, že bude přebytek kolem 100 milionů korun. Schodek kraj plánoval i v minulém roce, nakonec ale vykázal půlmiliardový přebytek. Důvodem bylo konzervativní hospodaření a vyšší příjem z daní, než se čekalo. V příštím roce má vyšší příjmy zajistit více peněz z daní a také růst ekonomiky.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

neděle, 18. srpna 2019, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o