Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V Brně koalice nepadla, odvolání Kratochvíla se neprojednávalo

středa, 11. listopadu 2015, 10:13

Na zasedání Zastupitelstva města Brna nepadl žádný návrh, který by ohrozil fungování koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Hnutí ANO nepodalo ani návrh na odvolání svého bývalého člena Tomáše Kratochvíla z rady. Kvůli němu vznikly problémy v koalici.

ANO Kratochvíla vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací a údajným poškozování jména hnutí, avšak lidovci s jeho odvoláním z rady nesouhlasí. Partneři se i přes spory dohodli na pokračování koalice, celou situaci chtějí urovnat úpravou koaliční smlouvy.

Kratochvíl nadále zůstává v radě, sám rezignovat nehodlá. Lidovci už před zastupitelstvem deklarovali, že pokud bude návrh na jeho odvolání na programu, oni ho nepodpoří. Jednak to vysvětlují porušením koaliční smlouvy, ze které vyplývá, že se žádný člen koalice nebude podílet na odvolání jiného, podle primátorovy náměstkyně Kláry Liptákové (KDU-ČSL) ale také neměli s Kratochvílem problémy a vždy s nimi jednal korektně.

Primátor Petr Vokřál (ANO) navrhuje úpravu koaliční smlouvy, která by Kratochvílovo odvolání umožnila. "Dohodli jsme se na tom s koaličními partnery, jenom lidovci si vyžádali více času na promyšlení celé záležitosti," uvedl Vokřál.

Podle Liptákové by mělo být jasno do dvou týdnů. "Pana Kratochvíla odvolávat nechceme a z lidské stránky se nám to nelíbí, ale je nám jasné, že v radě nemůže donekonečna sedět člověk, který nikoho nezastupuje. Musíme si ale vše vyřešit vnitrostranicky," řekla Liptáková. Podle ní klub bude řešit, zda je vůbec koaliční smlouva po Kratochvílově vyloučení z ANO platná. "Musíme udělat jakýsi update koaliční smlouvy, který nebude řešit jen situaci kolem pana Kratochvíla, ale zaneseme do toho i naše roční zkušenosti ze spolupráce v koalici," uvedla Liptáková s tím, že zlepšit by se měla například komunikace. "Nelze přehlasovávat jeden klub ostatními kluby, je potřeba novelizovat metodiku vytváření rozpočtu města, protože bychom do toho rádi vstupovali a nedostávali se už k předchystané verzi, aniž bychom o tom diskutovali," doplnila Liptáková. Dodala, že lidovci sice mohou vyjednávat o nové koalici, ale preferují koalici současnou.

Podle Vokřála byla celá záležitost kolem Kratochvíla a rozpadu koalice zbytečně přehnaná. Situace však vygradovala kvůli tomu, že si ANO na konci října schválilo usnesení, že pokud koaliční partneři nepodpoří Kratochvílovo odvolání, má ANO začít vyjednávat o nové koalici s někým jiným. V návaznosti na to si podobné usnesení schválili i lidovci. Oba kluby se pak sešli s opoziční ČSSD. Zatím však pád koalice nehrozí.

ANO má mezi 55 zastupiteli 13 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět a KSČM, TOP 09 a Strana zelených mají po čtyřech zastupitelích.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o