Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V Břeclavi se rozpadla koalice. Město nově povedou i Mladí a neklidní

středa, 30. ledna 2019, 22:01

Během pondělí tohoto týdne se v Břeclavi rozpadla koalice. Ukončili ji zástupci hnutí ANO, kteří nebyli spokojeni s dosavadním průběhem vedení města. Břeclavští zastupitelé ve středu na mimořádném zasedání zvolili po změně radniční koalice i nové obsazení městské rady. Starostou se stal dosavadní první místostarosta za ANO Svatopluk Pěček, jeho místostarosty Jakub Matuška z Mladí a neklidní a Richard Zemánek z KDU-ČSL. Počet uvolněných pozic v městské radě se snížil ze čtyř na tři funkce.

Koaliční smlouvu v pondělí vypovědělo hnutí ANO, které ji po volbách uzavřelo s hnutím Pro Region, odkud byl i končící starosta Pavel Dominik, ČSSD a KDU-ČSL. Bývalá koalice měla v zastupitelstvu o 27 členech 14 zastupitelů, stejně jako koalice nová. Do nové koalice ANO pozvalo vítěze voleb Mladí a neklidní, dosavadního partnera KDU-ČSL a Společně pro Břeclav.

„V radě má nově tři místa hnutí ANO, tři mají Mladí a neklidní, dvě lidovci a jedno Společně pro Břeclav," řekl nově zvolený starosta Pěček, který byl dosud prvním místostarostou. „Nastavili jsme si základní principy jednání. Patří mezi ně jednomyslnost při personálním obsazování postů, každý z partnerů bude mít právo veta, chceme jinak pracovat s veřejností a zahrnout opozici do fungování města," uvedl lídr Mladých a neklidných Jakub Matuška.

Vlastní popravy se účastnit nebudu

Dosavadní starosta Pavel Dominik se hlasování nezúčastnil. Zahájil zasedání zastupitelstva, rozloučil se a konstatoval, že vlastní popravy se účastnit nebude. V sále chyběl i končící místostarosta Jaroslav Válka z ČSSD. Nové vedení města bylo zvoleno většinou hlasů, pro Pěčka hlasovalo 17 zastupitelů, sedm se zdrželo, Matuška byl zvolen 16 hlasy a Zemánek dostal 17 hlasů zastupitelů.

„Na předání úřadu jsme se s končícím starostou domluvili na úterý, rada se v novém složení sejde už v pátek, protože je třeba udělat řadu rozhodnutí, která nepočkají," uvedl Pěček.

Mladí a neklidní se zakousli do voleb, a nepustili

Rozhodnutí ANO vystoupit z dosavadní koalice bylo pro partnery překvapením. ANO ke změně vedl podle Pěčka tlak členské základny. Už dřív řekl, že zastupitelé byli kritizováni, že po volbách nejednali s vítězem voleb, ačkoliv se jejich předvolební programy prolínaly.

Vítězem voleb se  na podzim stalo uskupení Mladí a neklidní. Uskupení mladých nezávislých kandidátů s podporou Pirátů a STAN uspělo s velmi živou a kontaktní kampaní. po volbách je však ostatní strany z jedání vyšachovaly.

V Břeclavi se dostalo do zastupitelstva všech devět kandidujících subjektů. Šest mandátů mají vítězní Mladí a neklidní, pět Pro Region, čtyři hnutí ANO, tři ČSSD, po dvou mandátech má KDU-ČSL, KSČM, dále uskupení složené z ODS, TOP 09 a Svobodných Společně pro Břeclav a dva mandáty má Naše Břeclav. Jeden získala SPD.

Napsal(a) ČTK | Foto Mladí a neklidní, volební spot

Štítky břeclav, koalice, mladí a neklidní,

O čem píše Drbna.cz

Český potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově KarpathosČeský potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově Karpathos

Český potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově Karpathos

Dnes, 09:27Šedesátiletý Čech a 35letý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově...

ČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový krytČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový kryt

ČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový kryt

Dnes, 08:59Jeden druh vysoušeče vlasů od značky Sencor je podle České obchodní inspekce nebezpečný. Při...

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární DepardieuZafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

neděle, 25. srpna 2019, 17:15Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o