Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brno chystá projekt družstevního bydlení, zaměří se na mladé

úterý, 28. srpna 2018, 18:26

Brno chce zavést družstevní bydlení. Projekt má pomoct získat byt mladým lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku, ale mají na splácení. Radní schválili příslušnou koncepci na svém dnešním zasedání.

Projekt spočívá ve stavbě bytů na pozemcích města a vzniku družstva. V něm bude podle primátorova náměstka Petr Hladíka (KDU-ČSL) zastoupené město a lidé s vkladem od 400.000 do 700.000 korun.

Hypotéku si vezme celé družstvo, jakmile ji splatí, město z družstva vystoupí a byty přejdou na lidi. Podávání žádostí o družstevní bydlení začne podle Hladíka elektronickou formou 1. října.

Zájemci budou muset plnit podmínky

Kromě vkladu je podmínkou, že zájemce je občanem České republiky nebo členského státu Evropské unie. Musí mu být od 18 do 36 let, nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a příjem samoživitele nebo manželského či partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého.

Potřeba bude i výpis z rejstříku trestů nebo potvrzení o bezdlužnosti například ze zdravotní pojišťovny nebo finančního úřadu. Od ceny bytu se odečte původní vklad družstevníků, zbylou částku doplatí v měsíčních splátkách a po doplacení hypotéky družstvem přejde byt na jednotlivé vlastníky.

Stavět by se mělo v Černovicích, Lískovci nebo Na Kamenkách

Smyslem bytového družstevnictví je zajistit dostupné bydlení. Chceme pomoct mladým rodinám, které mají omezené příjmy a nedosáhnou na hypotéky. Založením bytového družstva bude město garantovat lepší podmínky vyjednané s bankou nebo dodavateli družstva pro výstavbu domů," řekl Hladík.

Brno chce stavět takové byty v městské části Černovice v lokalitě Na Kaménkách, v Novém Lískovci na Kamenném vrchu a ve Starém Lískovci na Západní bráně.

Brno vlastní bezmála 30.000 bytů, což je asi 15 procent z celkového počtu ve městě. Většinu z městských bytů spravují městské části, kterých je v Brně 29.

Napsal Brněnská Drbna | Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky bydlení, správa, byty, Brno

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdíletFotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Dnes, 19:56Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba –...

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátovéHry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Dnes, 17:32Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u...

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:54Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o