Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Bývalý člen brněnské SPD chce nechat rozpustit celou Okamurovu stranu

pátek, 17. srpna 2018, 15:00

Lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura má dost možná zaděláno na malér. Poté, co se mu v únoru po vyhrocené schůzi zcela rozpadla brněnská buňka a zasahovat museli dokonce strážníci, podali bývalí členové k soudu návrh na zrušení strany. Jako důvod udávají bezdůvodné vyloučení ze strany. Podle nich v hnutí panují totalitářské praktiky. Se zjištěním jako přišel jako první server iDnes.cz.

Podle iDnes.cz podal minulý týden návrh na pozastavení činnosti hnutí bývalý místopředseda brněnské buňky SPD Kamil Papežík. Brněnská buňka od zimy neexistuje, její činnost převzala jihomoravská odnož strany. „Atmosféra tam nebyla dobrá, proto se ji vedení rozhodlo vyřešit tímto způsobem. Situace se rázem uklidnila a můžeme pokračovat v práci,“ uvedl tehdy předseda krajské organizace Jan Hrnčíř. 

Podle Hrnčíře nebyla atmosféra v městské organizaci dobrá už minimálně  9 měsíců před rozpadem. Konflikt odnesl místopředseda Papežík ukončením členství. A právě to ho rozlítilo natolik, že podal k soudu žádost o pozastavení či zrušení celé strany.

„Vyloučen jsem byl se zdůvodněním, že jsem dlouhodobě poškozoval hnutí SPD. Neexistuje jediný důkaz či svědek, že jsem něco takového udělal, kromě toho, že jsem se snažil být k některým názorům kritický. Lidé jsou vylučováni z podobných důvodů účelově, proto jsem se rozhodl podat návrh na pozastavení činnosti,“ vysvětlil iDnesu Papežík.

Papežík škodil hnutí, reagovala mluvčí

Mluvčí SPD Michaela Dolenská jakoukoliv účelovost vyhazovu Papežíka popírá. Podle ní bývalý brněnský místopředseda poškozoval hnutí, neřídil se stanovami a svou činností poškozoval výsledky politické práce hnutí. 

„Jeho současná aktivita plně potvrzuje oprávněnost jeho vyloučení. Pan Papežík nyní jedná jako soukromá osoba a víc nebude vedení SPD jeho jednání komentovat. Pokud překročí právní rámec, budeme konzultovat další postup s advokátem,“ řekla mluvčí. 

Problémy v celé republice

Brněnská buňka SPD není jedinou, kde to v průběhu posledních měsíců vřelo. Konflikty, které se dostaly až do médií, řešili i v Moravskozsleském a Pardubickém kraji či na Vysočině. Scénář se často opakuje - i za sebemenší kritiku dostávají členové okamžitý vyhazov.

Vyhození členové se však velmi často bouří. Například v Moravskoslezském kraji sepsali kvůli údajnému diktátorskému chování petici proti předsedovi Lubomíru Volnému. Na Vysočině pro změnu letos v červnu po vyhození dvou členů předsedou Radkem Kotenem opustil hnutí hned 11 lidí. 

„V takto velké organizaci je normální, že se několika málo jednotlivcům něco v jejich místní organizaci třeba nelíbí a odchází, přičemž mnohonásobně více lidí zase přichází,“ uvedla tehdy Dolenská.

Napsal Brněnská Drbna | Foto SPD | Zdroj iDnes.cz

Štítky Tomio Okamura, SPD, rozpad, bývalí členové, Brno, brněnská buňka, žaloba

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

neděle, 18. srpna 2019, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o