Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Výstava Moravského zemského muzea ukazuje zlaté poklady

sobota, 3. listopadu 2012, 07:46

Zlato. Tento krásný a vzácný kov byl už od pravěku předurčen k použití ve špercích, později využíván v mincovnictví a dnes je nedílnou součástí všech moderních technologií.

A právě jemu je věnována nová výstava nazvaná Zlato... symbol moci a bohatství v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea, které si letos připomíná 195 let od svého založení.

Hlavní linkou výstavy jsou zlaté mince a medaile z různých historických období od 7. století před naším letopočtem až po 20. století. Jsou doplněny o šperky a ozdoby z období starší doby bronzové (nejstarší zlato z našeho území), bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů a o hrobovou výbavu a ukázku zpracovávání zlata z období Velké Moravy.

Nedílnou součástí výstavy je prezentace vzorků ryzího zlata z evropských nalezišť i pravé nuggety ze severní Ameriky a Austrálie, které vždy vzrušovaly každého zlatokopa nebo čtenáře dobrodružné literatury.

Nejvzácnější zlaté exponáty jsou součástí sbírek numismatického oddělení, mineralogicko-petrografického oddělení a archeologického ústavu Moravského zemského muzea.

Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost spatřit unikátní a velmi výjimečné předměty, které nejsou běžně vystavovány. Řada z nich je v originále vystavována vůbec poprvé. Tomu odpovídají i bezpečnostní opatření.

„Původně měla být výstava otevřena už ve středu, ale z bezpečnostních důvodů a k nevyčíslitelné hodnotě sbírek ji zpřístupňujeme až v pátek. Většinu exponátu vystavujeme vůbec poprvé a pro dnes žijící generace to bude velká premiéra a podívaná,“ řekla tisková mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Výstava je doplněna multimediálním průvodcem s použitím QR kódu pro chytrá zařízení (smartphone, tablet). Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch.

Součástí výstavy je i doprovodný program s přednáškami na téma Kde najdeme na Moravě zlato, Zlato a jeho role v peněžní historii a Zlato a Velká Morava.

Výstava bude v Dietrichsteinské paláci otevřena jen do 18. listopadu denně od 9 do 20 hodin.

Foto: Moravské zemské muzeum

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

pondělí, 21. října 2019, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

pondělí, 21. října 2019, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

pondělí, 21. října 2019, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o