Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Slavkov si připomene Napoleonovy narozeniny

středa, 7. srpna 2013, 22:38

Narozeniny francouzského císaře Napoleona (1769 až 1821) si milovníci vojenské historie připomenou příští sobotu v areálu zámku ve Slavkově u Brna programem, který bude věnován koním. Měl by vzniknout rekord v otevření lahví sektu šavlí, premiéru bude mít pořad o koních, v noci zámek ozáří 200 svíček a scházet nebude ani bojová ukázka, řekl dnes za pořadatele Ivan Vystrčil.

Připomněl, že ve Slavkově, kde se Napoleon v bitvě tří císařů v roce 1805 proslavil geniální strategií, se konaly akce k jeho narozeninám už za první republiky. Na ně chce navázat i sobotní program. Pořadatelé očekávají za pěkného počasí až 10.000 návštěvníků. Vstup je zdarma.

Součástí programu bude mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz, kterou zahájí pokus o rekord v sabráži. Dvacet jezdců v historických vojenských kostýmech na koních při něm s pomocí šavlí v sedlech otevře sabráží, tedy odetnutím, láhve se sektem.

Premiéru bude mít pořad Koně v proměnách staletí, který předvede, jak s koňmi pracovali v minulosti zástupci armád ve střední Evropě. Například maďarští jezdci představí umění uherských válečníků a k vrcholům této části programu bude patřit představení polské jezdecké skupiny East Riders.   

Do bitvy se zapojí sto lidí ve vojenských kostýmech. Ukázka připomene madam Sans Gene, přezdívanou Císařova dragounka. Byla jednou z mála žen sloužících v Napoleonově armádě.    

Osvícení zámku 200 svíčkami zase upozorní na to, že letos uplynulo již 200. výročí bitvy u Lipska. Počítá se s řemeslným jarmarkem, koncertem historické hudby, kostýmovanými prohlídkami zámku, v jehož areálu vzniknou také vojenská ležení.

Zdroj ČTK

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

úterý, 22. října 2019, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

úterý, 22. října 2019, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

úterý, 22. října 2019, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o