Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Slavkov si připomene Napoleonovy narozeniny

středa, 7. srpna 2013, 22:38

Narozeniny francouzského císaře Napoleona (1769 až 1821) si milovníci vojenské historie připomenou příští sobotu v areálu zámku ve Slavkově u Brna programem, který bude věnován koním. Měl by vzniknout rekord v otevření lahví sektu šavlí, premiéru bude mít pořad o koních, v noci zámek ozáří 200 svíček a scházet nebude ani bojová ukázka, řekl dnes za pořadatele Ivan Vystrčil.

Připomněl, že ve Slavkově, kde se Napoleon v bitvě tří císařů v roce 1805 proslavil geniální strategií, se konaly akce k jeho narozeninám už za první republiky. Na ně chce navázat i sobotní program. Pořadatelé očekávají za pěkného počasí až 10.000 návštěvníků. Vstup je zdarma.

Součástí programu bude mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz, kterou zahájí pokus o rekord v sabráži. Dvacet jezdců v historických vojenských kostýmech na koních při něm s pomocí šavlí v sedlech otevře sabráží, tedy odetnutím, láhve se sektem.

Premiéru bude mít pořad Koně v proměnách staletí, který předvede, jak s koňmi pracovali v minulosti zástupci armád ve střední Evropě. Například maďarští jezdci představí umění uherských válečníků a k vrcholům této části programu bude patřit představení polské jezdecké skupiny East Riders.   

Do bitvy se zapojí sto lidí ve vojenských kostýmech. Ukázka připomene madam Sans Gene, přezdívanou Císařova dragounka. Byla jednou z mála žen sloužících v Napoleonově armádě.    

Osvícení zámku 200 svíčkami zase upozorní na to, že letos uplynulo již 200. výročí bitvy u Lipska. Počítá se s řemeslným jarmarkem, koncertem historické hudby, kostýmovanými prohlídkami zámku, v jehož areálu vzniknou také vojenská ležení.

Zdroj ČTK

O čem píše Drbna.cz

Podezření z úniku daní Čapího hnízda má police za vážnéPodezření z úniku daní Čapího hnízda má police za vážné

Podezření z úniku daní Čapího hnízda má police za vážné

Dnes, 09:26Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro...

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučujeMilion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

pondělí, 15. července 2019, 18:26„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří...

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policiePamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

pondělí, 15. července 2019, 16:30V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o