Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Knihovna Jiřího Mahena projde rekonstrukcí

sobota, 13. dubna 2013, 13:49

Knihovna Jiřího Mahena v Brně, největší veřejná městská knihovna na Moravě, projde rekonstrukcí za 25,7 milionu korun. Chce zlepšit zejména služby pro veřejnost.

Přibude nová čítárna, klub, kde si lidé budou moci koupit občerstvení, nový sál s kapacitou 100 lidí nebo místnost pro náctileté se sedacími pytli a herními konzolemi. Množství knih se zvyšovat nebude. Práce by měly začít letos na podzim.

„Chtěli bychom také, aby byl v knihovně větší prostor pro matky s dětmi, například aby měly možnost je v knihovně přebalit," uvedla Jana Kuncová z knihovny.

Upravovat se budou prostory knihovny v Kobližné ulici, nebude se nic přistavovat. Smlouvu o poskytnutí dotace na rekonstrukci schválili tento týden zastupitelé, 17,4 milionu korun půjde z unijních fondů.

Knihovna má 30 poboček na území celého Brna a ročně hospodaří zhruba se 45 miliony korun. Dříve to bylo 55 milionů Kč, nyní město šetří. „Museli jsme kvůli tomu loni propustit zhruba 30 zaměstnanců,“ podotkla Kuncová.

Nyní pro knihovnu pracuje téměř 120 lidí. Knihovní fond obsahuje zhruba 800 tisíc knih, na jeho údržbu má instituce dva miliony korun ročně. „Potřebovali bychom ale deset milionů korun,“ uvedla Kuncová.

Zájem veřejnosti o akce v knihovně bývá podle ní poměrně velký. „Máme nyní například čtení s Kateřinou Tučkovou a už nyní je zájem tak velký, že jsme ho přesunuli do haly,“ řekla Kuncová.

Sál má kapacitu 80 míst, nový umožní pořádat dvě akce najednou. Do nově vybudovaných prostor nebude knihovna najímat nové pracovníky.

Knihovnu zřizuje město Brno už od roku 1921. Ročně přibývá do knihovního fondu zhruba 25 - 30 tisíc knih. Knihovna také odebírá 250 titulů periodik ve více než 900 exemplářích. Každý rok se registruje zhruba 40 tisíc čtenářů, kteří uskuteční na 2,4 milionu výpůjček.

Zdroj: ČTK
Foto: www.kjm.cz

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik KodrasNerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Dnes, 13:07Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním...

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíkyVarování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Dnes, 12:52Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších...

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidíPotíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Dnes, 12:45Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o