Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Majáles: Brnu kraluje Vysoké učení technické, nejhezčí dívka je z Mendelovy univerzity

čtvrtek, 8. května 2014, 14:12

Ani pošmourné počasí nebrání ve středu desetitisícům lidí v návštěvě brněnského výstaviště, kde se koná jedenáctý ročník Brněnského Majálesu. Čeká na ně padesátka vystupujících na osmi pódiích. Poprvé také vyzkouší bezkontaktní placení pomocí čipových náramků.

Ještě před zahájením festivalu se z náměstí Svobody vypravuje průvod s alegorickými vozy a májkou. „Účastní se ho asi tisíc dvě stě lidí a je bez komplikací,“ informuje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Do areálu výstaviště se návštěvníci dostávají po prohlídce batohů a kapes pomocí čipových náramků. „Slouží také k placení. Lidé si je mohli dobít před akcí, nebo na výstavišti. Kromě úhrady jídla a pití jimi také zvolí krále,“ popisuje mluvčí akce Štěpán Neubauer.

Nový způsob placení si pochvaluje například Lukáš Strach. „Nemusím aspoň lovit drobné. Výrazné zkrácení front nepozoruji, ale nemyslím si, že by byly dlouhé už předtím,“ komentuje Brňan. Najdou se i tací, kteří mají s náramky problém. „Před akcí jsem si nabila tisíc korun a při placení jsem zjistila, že nic na účtu nemám. Podle účtu na internetu mám nabito. Hotovost jsem si s sebou nevzala, takže si nemůžu peníze na náramek doplnit,“ postěžovala si na sociální síti Barbora Machálková.

I přes déšť lidé poslouchají zpěváky u venkovních pódií. „Vzala jsem si pláštěnku, tak mi to až tak nevadí. Určitě se ale půjdu ohřát i do pavilonů,“ říká studentka Denisa Sládečková. Úkryt jí poskytnou hned čtyři budovy. Nepřijde ani o hudbu, pódia stojí ve třech z nich. Čtvrtý nabízí šatnu nebo místo pro dobití peněz na náramky.

Na stagi Mendelovy univerzity v pavilonu G1 rozehřívá odpoledne návštěvníky finalista soutěže Česko Slovensko má Talent Pavel Helan. „Následující píseň jsem složil v tramvaji, když jsem jel na lesnickou fakultu a učil se na zkoušku z myslivosti,“ vypráví. Vzápětí vysvětluje publiku, jak zpívá v zahrádce pěnkava. Lidé se ho snaží napodobit. „Mám i novou sloku. Co jste hasiči, zpívají opilci v letní zahrádce,“ zpívá a posluchači se baví.

Kdo má volnou chvíli mezi oblíbenými skupinami, může si zahrát twister, zaskákat na trampolíně nebo hlasovat pro Krále Majálesu. „Kde můžu volit?“ ptá se bezradně Sládečková. Odpověď jí po chvíli poskytují muži sbírající hlasy pro kandidáta z Vysokého učení technického. „Podpoříš tím Porwiho I.,“ vysvětluje jí jeden z nich. Dívka chvíli váhá. „Původně jsem chtěla hlasovat pro Pepu z Mendelovy univerzity, ale nikde jsem nenašla místo, kde ho můžu zvolit,“ sděluje a přikládá náramek k přístroji, čímž odevzdává hlas kandidátovi z Vysokého učení technického.

ČTĚTE VÍCE: Chci stmelit studenty Vysokého učení technického, říká kandidát na Krále Majálesu

Strategie Vysokého učení technického se vyplácí. Po sedmé hodině večerní korunu pro krále získává Porwi I. Po jeho boku bude stát miss z Mendelovy univerzity Marta Havránková. „Na Masarykově univerzitě máme hezčí holky. Třeba mě,“ směje se dívka sledující vyhlašování.

ČTĚTE VÍCE: Chci ukázat, že Mendelova univerzita je nejlepší, říká kandidátka na Miss Majáles

V osm hodin večer na hlavní pódium přichází Tomáš Klus. „Miluji jeho písničky. Přišel jsem hlavně kvůli němu,“ svěřuje se student Marek Konečný. Zpěvák brněnské publikum dostává do varu. „Mohl mít klidně delší koncert. Vydržela bych ho poslouchat i tři hodiny. Navíc měl tak pěkné tričko,“ nešetří chválou Jana Šafaříková.

Po několikahodinovém festivalu opouští v noci areál i poslední návštěvníci. „Na bezproblémové nástupy do prostředků hromadné dopravy dohlíží zhruba dvacítka strážníků,“ informuje Ghanem.

Díky posílené dopravě se všichni dostávají do svých domovů. „Tak zase za rok. A s lepším počasím, loučí se s přáteli Sládečková.

Brněnský Majáles, foto: Brněnská Drbna, Miroslav Toman

Brněnský Majáles zkropil déšť

čtvrtek, 8. května 2014, 13:37

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

pondělí, 21. října 2019, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

pondělí, 21. října 2019, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

pondělí, 21. října 2019, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o