Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Kino Lucerna nabídne speciální projekce pro nevidomé a neslyšící

čtvrtek, 5. září 2019, 17:00

Brněnské kino Lucerna zahájí svou sezónu neobvyklým projektem, jehož cílem je nabídnout filmové projekce pro nevidomé a neslyšící. Organizačně projekt zajišťuje program Vidět a slyšet ve spolupráci se střediskem Teiresiás a kinem Lucerna. Úvodní projekce představí české historické drama Toman.

Promítání pro každého

Hlavním cílem projektu, který nese název Čtvrtky bez bariér, je nabídnout bezbariérovou projekci divákovi, který skrze svůj zdravotní hendikep nemá možnost v běžném programu kin zhlédnout filmové novinky se svými blízkými a užít si film obdobně jako běžný divák. Projekt proto nabídne pravidelný filmový cyklus uzpůsobený divákům se zrakovým a sluchovým hendikepem. Projekce budou opatřeny českými titulky a popisnou audio stopou, kterou si díky speciálnímu zařízení a aplikaci Speekie, diváci pohodlně pustí přes své mobilní telefony do sluchátek. 

V průběhu promítaní tak nebude popisná audio stopa rušit ostatní diváky, ale poslechnou si ji pouze ti, jež se bez ní neobejdou. Díky tomuto formátu nabídne projekt veřejné projekce pro téměř každého diváka. Do dramaturgie se výrazně promítne současná česká kinematografie, kterou kvůli absenci českých titulků nemají neslyšící diváci možnost uspokojivě zhlédnout v rámci běžných programů kin.

Za projektem stojí parta studentek

Za programem Vidět a slyšet stojí čtyři studentky Masarykovy univerzity magisterského oboru Management v kultuře, jmenovitě Tereza Bredlová, Kateřina Kaderková, Linda Petrášová a Barbora Suchyňová. Jelikož se všechny pohybují ve filmovém prostředí, nedostatek obdobných projekcí cítily jako problém, na který je potřeba upozornit. Spojily se proto se střediskem Teiresiás, které pomáhá studentům Masarykovy univerzity se specifickými nároky a s bezbariérovým kinem Lucerna v Žabovřeskách. Výsledkem je pravidelný cyklus projekcí pro sluchově a zrakově znevýhodněné, který si v programu našel své místo vždy třetí čtvrtek v měsíci v 15 hodin.

Cyklus zahájí ve čtvrtek 19. září v 15:00 úspěšný český snímek Toman, který se odehrává v době třetí republiky a vypráví o tehdejším šéfovi československé zahraniční rozvědky Zdeňku Tomanovi, rozporuplné osobě českých dějin, o které se doposud moc nemluvilo. Historicky první projekce cyklu Čtvrtky bez bariér se neobejde bez úvodu s organizátorkami projektu a také drobným občerstvením.

Více informací o projektu naleznete na Facebookových stránkách Vidět a slyšet - V&S. Vstupenky jsou k dispozici na webových stránkách kina.

Napsal(a) Barbora Suchyňová | Foto Kino Lucerna

Štítky lucerna, kino, nevidomí, neslyšící, promítání, projekt, vidět & slyšet

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbaluROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Dnes, 14:16Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v...

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než desetDo některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Dnes, 11:34Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc...

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK FischerSkupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Dnes, 10:02Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o