Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Malují jinak. Výtvarné seskupení bratrů se se spreji a barvami pustilo do zastávky Ondrouškova

sobota, 8. června 2019, 11:00

Brněnský veřejný prostor začaly plnit streetartové malby. Autoři zastávky na Ondrouškově jsou výtvarníci z ateliéru Malujemejinak. Jejich muraly možná potkáváte každý den.

Brno se rozhodlo opravovat zastávky tramvají nekonvenčně a k finální podobě díla povolala místní výtvarníky. Rekonstrukce opěrné zdi a podchodu u zastávky Ondrouškova v Bystrci už prosila o opravu dlouho. K realizaci opravy byla vybrána specializovaná firma SUPER-KRETE CZECH s.r.o., která ke spolupráci přizvala bratrské trio streeartových umělců Malujemejinak. 

„S nápadem jsme souhlasili, protože pro cestující přináší oživení místa a také ze zkušenosti víme, že tyto šedé plochy jsou častým terčem vandalů, čemuž jsme chtěli předejít,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. „Propojení s výročím 150 let MHD jsme uvítali,“ dodal. Všechny náklady hradila zpracovatelská firma. Městská část Brno – Bystrc byla s tímto plánem obeznámena.

Streetart má veřejnost ještě stále spojen s vandalismem

Výtvarně nadaní bratři Veselí, Lukáš a Filip, jejichž tým doplňují Jan Novák a Aleš (taktéž) Veselý, říkají svému uskupení Malujemejinak a nástěnným malbám se věnují už 11 let. Jedny z prvních zakázek vůbec byly interiéry, dětské pokoje, malované tapety nebo malby na plátno.

Postupně se dostali až k zakázkám na velké plochy ve veřejném prostoru jak pro soukromé zadavatele, tak i pro státní zařízení jako jsou základní nebo mateřské školy. I přes to, že se svému umění věnují profesionálně, se při práci občas potýkají s podezřívavými sousedy, jako to bylo i tentokrát v Bystrci.

"Při práci je přijela zkontrolovat hlídka MP, kterou zavolal všímavý kolemjdoucí a museli se prokazovat povolením k výzdobě." uvedla tisková mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Díla z ateliéru Malujeme jinak můžete znát z každodenního života

O vandalství ale v tomto případě rozhodně nejde. Stejně jako na zastávce Ondrouškova se s prací bratrů Veselých můžete potkat například na ulici Kamenomlýnská v Brně, kde jsou k nalezení streetartové malby (muraly) na čtyřech budovách školy na téma vzdělávání nebo vnitroblok z ulice Václavská na téma Stará radnice. Za zmínku jistě stojí také mural na ulici Obřanská, kde je bývalá Střední restaurátorská škola ozdobena malbou s názvem Sova a dítě. 

Poslední velkou prací je právě náslěnná malba na zastávce Ondrouškova v Brně - Bystrc. S firomou super-krete, která se zabývá převážně rekonstrukcemi mostů, se výtvarníci z ateliéru Malujemejinak znali již ze dřívější doby, kdy spolu realizovali dva podchody v Kohoutovicích. 

"Celý koncept návrhu malby je úzce spjatý s MHD v Brně a oslav 150let od založení DPMB. Tématem malby jsou lidé čekající na zatávce, a pak také cestující v tramvaji, celá malba je pojmutá karikující formou zpracování. Jsme rádi, že nám nechal DPMB 
volnou ruku a grafický návrh u nich prošel jen z drobnýmí úpravami." 
říká Lukáš Veselý, který se krom nástěnných maleb věnuje také ilustracím. "Doufáme v další spolupráci na zajímavých plochách, které budou dělat lidem radost a rozvíjet kreativní myšlení a cit pro výtvarné umění." dodává. 


 

OndrouškovaOndrouškovaMALUJEMEJINAKMALUJEMEJINAKMALUJEMEJINAK

O čem píše Drbna.cz

Češi nevěří institucím, EU není výjimkouČeši nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Dnes, 12:01Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii....

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotíPašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Dnes, 11:09Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři...

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionůVW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Dnes, 09:24Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o