Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brno – první město, které má svoji vlastní internetovou encyklopedii

úterý, 14. května 2019, 19:50

Co všechno jste chtěli vědět o historii Brna, ale báli jste se zeptat. Skupina nadšenců před 15 lety založila Internetovou encyklopedii dějin Brna a na svých facebookových stránkách každý den informuje Brňany o minulosti jejich města.

Jsou lidé, kteří milují město, ve kterém žijí, natolik, že o něm chtějí vědět úplně všechno. A chtějí také, aby byli informováni i jejich sousedé. Skupinka nadšenců před 15 lety založila webovou stránku, kam každý den přidávají příspěvky se zajímavostmi o Brně. Brno se tak stalo prvním městem v České republice, které vlastní internetovou encyklopedii jeho historie. 

Který brněnský starosta úřadoval pouhé čtyři hodiny?

Na těchto stránkách se každý den čtenáři dozvídají nějakou perličku z jim dobře známého prostředí. Administrátoři stránek pečlivě vybírají ty největší špeky a i s popisnou forografií je umisťují na web. Věděli jste, že Brno mělo první veřejnou dopravu nosítky v Českých zemích? A víte, kdy se v Brně konaly cyklistické závody pekařských pomocníků a učňů? Internetová encyklopedie zná dokonce i jména vítězů. Na této stránce se dozvíte také jak přišly ke svým názvům brněnské ulice a na kolika místech se objevila kašna s kovovou mříží, která se teď nachází na Dominikánském náměstí. 

Všechno vzniká ve volném čase autorů

Encyklopedie vznikla v roce 2001, někteří z autorů už se tématu historie Brna věnují ve svém volném čase přes 18 let. Díky nim dnes tyto stránky zahrnují přes 67 000 hesel a více než 20 000 fotografií. 

Internetová encyklopedie dějin Brna položila základy k postupně vznikající unikátní síti městských encyklopedií. Tuto síť spojuje jednotný systém, vyvíjený od roku 2001 brněnským autorským kolektivem – někteří na této databázi pracují již od samotného počátku.

Moderně pojaté dějiny už nemá jen Brno

Nyní má brněnská encyklopedie další sourozence – encyklopedii Jihlavy, Uherského Hradiště a Ostravy. Další město ji k zveřejnění připravuje. Autorský kolektiv IEDB se podílí i na řadě jiných projektů. Součástí brněnské encyklopedie jsou i její dva fb profily Internetová encyklopedie dějin Brna a BRNO - stalo se v tento den, i encyklopedický profil na Twitteru a Instagramu. 

Prohlédněte si fotografie přímo na stránkách Encyklopedie, nejsou označené, takže můžete hádat, kdo se na nich nachází!

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto BRNO: Internetová encyklopedie dějin Brna

Štítky internet, encyklopedie, Brno, historie

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v PrazeNejvětší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Dnes, 14:06Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast...

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkářiHodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Dnes, 10:17Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na...

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutímPředmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Dnes, 09:31Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o