Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

O víkendu skončil mezinárodní festival Encounter. Cenu za nejlepší režii získali pražští divadelníci

pondělí, 8. dubna 2019, 18:00

O víkendu skončil mezinárodní studentský divadelní festival Setkání/Encounter. Ocenění za nejlepší režii získali Petr Erbes a Boris Jedinák z Akademie múzických umění v Praze. Předvedli hru, které se jmenuje Prodaná nevěsta na jevištích Prozatímního divadla, Stavovského a Národního divadla od roku 1868 do roku 2018. Reflektuje cestu českého herce historií.

Malovaný obrázek českého venkova, který se nikdy neuskutečnil

„Představení vychází z autentických situací, kterými si herci museli projít. Východiskem jsou historické momenty na prknech Národního divadla, kdy divadlo nehrálo, ale sloužilo politickým účelům. Existuje jedno dílo, které prochází v téměř nezměněné podobě celým obdobím. Dílo, které se často hrálo v kritických chvílích. Tím je opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Malovaný obrázek českého venkova, který se nikdy neuskutečnil," uvedli autoři představení.

Ocenění napříč kontinenty

Za nejlepší mužský výkon byl oceněný Slovák Peter Martinček, za nejlepší ženský výkon Maja Wolská z polského Krakova. Za nejlepší scénografii si odnesla cenu Pamela Butaneová z Lotyšska. Rakušané Paul Ölinger a André Menrath získali cenu za nejlepší scénickou hudbu. Zvláštní cenu ještě získala Filipínka Uzziel Delamideová za roli v Oidipovi.

Vzájemná mezinárodní inspirace

Na 29. ročník festivalu se sjeli studenti nejen ze středoevropských uměleckých škol, ale například i ruské Jaroslavle či z filipínské Manily. Letošní motto znělo "Setkání léčí". Festival je místem pro prezentaci inscenací z rozdílných kultur a pro vzájemnou inspiraci.

„Divadelní i osobní setkání dvou lidí jsou důležitá a pro duši člověka léčivá, a to pro nás bylo inspirací pro název letošního ročníku," uvedla studentská koordinátorka festivalu Júlia Pecková.

Napsal Martin Šeda | Foto Setkání/Encounter | Zdroj s využitím ČTK

Štítky Encounter, Setkání, divadlo, JAMU, festival, vítězové

Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:54Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v...

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví ČeskoSlovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Slovenská prezidentka Čaputová ve čtvrtek navštíví Česko

Dnes, 14:22Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštíví ve čtvrtek Českou republiku. Bude to její první...

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonusNa vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v nohách a krásná příroda jako bonus

Dnes, 10:13Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o