Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

O víkendu skončil mezinárodní festival Encounter. Cenu za nejlepší režii získali pražští divadelníci

pondělí, 8. dubna 2019, 18:00

O víkendu skončil mezinárodní studentský divadelní festival Setkání/Encounter. Ocenění za nejlepší režii získali Petr Erbes a Boris Jedinák z Akademie múzických umění v Praze. Předvedli hru, které se jmenuje Prodaná nevěsta na jevištích Prozatímního divadla, Stavovského a Národního divadla od roku 1868 do roku 2018. Reflektuje cestu českého herce historií.

Malovaný obrázek českého venkova, který se nikdy neuskutečnil

„Představení vychází z autentických situací, kterými si herci museli projít. Východiskem jsou historické momenty na prknech Národního divadla, kdy divadlo nehrálo, ale sloužilo politickým účelům. Existuje jedno dílo, které prochází v téměř nezměněné podobě celým obdobím. Dílo, které se často hrálo v kritických chvílích. Tím je opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Malovaný obrázek českého venkova, který se nikdy neuskutečnil," uvedli autoři představení.

Ocenění napříč kontinenty

Za nejlepší mužský výkon byl oceněný Slovák Peter Martinček, za nejlepší ženský výkon Maja Wolská z polského Krakova. Za nejlepší scénografii si odnesla cenu Pamela Butaneová z Lotyšska. Rakušané Paul Ölinger a André Menrath získali cenu za nejlepší scénickou hudbu. Zvláštní cenu ještě získala Filipínka Uzziel Delamideová za roli v Oidipovi.

Vzájemná mezinárodní inspirace

Na 29. ročník festivalu se sjeli studenti nejen ze středoevropských uměleckých škol, ale například i ruské Jaroslavle či z filipínské Manily. Letošní motto znělo "Setkání léčí". Festival je místem pro prezentaci inscenací z rozdílných kultur a pro vzájemnou inspiraci.

„Divadelní i osobní setkání dvou lidí jsou důležitá a pro duši člověka léčivá, a to pro nás bylo inspirací pro název letošního ročníku," uvedla studentská koordinátorka festivalu Júlia Pecková.

Napsal Martin Šeda | Foto Setkání/Encounter | Zdroj s využitím ČTK

Štítky Encounter, Setkání, divadlo, JAMU, festival, vítězové

Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019Střípky festivalu Encounter 2019

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o