Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Státní rozpočet na příští rok počítá s 200 miliony na koncertní sál Brna

pátek, 21. prosince 2018, 10:01, aktualizováno 21. prosince 2018, 10:00

Státní rozpočet na příští rok počítá s 200 miliony korun na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně. Další dva roky by měl stát dát vždy opět po 200 milionech, takže celkem za tři roky 600 milionů korun. Koncertní sál s 1300 místy vznikne za zhruba 1,3 miliardy, kromě státu poskytne 600 milionů město a 100 milionů kraj. Stavba by mohla začít příští rok, záležet bude na tom, jak se město dohodne s protějším hotelem International o odkupu trafostanice.

Sněmovna schválila rozpočet ve středu. „Ministerstvo kultury v návrhu rozpočtu na rok 2019 uplatnilo 200 milionů korun v rámci programu Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálních kulturních zařízení, kam svým charakterem patří akce Janáčkovo kulturní centrum v Brně," uvedla Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury.

Ve střednědobém výhledu na roky 2020 až 2021 je vždy na akci po 200 milionech. „Účast státního rozpočtu na předmětnou akci bude činit celkem 600 milionů korun v letech 2019 až 2021," doplnila Hrušová.

Začátek stavby je nejasný

Zatím však není jasné, kdy se začne stavět. Náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti) ČTK řekl, že by se mohlo začít stavět ještě v příštím roce, ale možná později. „Pokračují projekční práce. Začátkem roku se potkáme s majiteli hotelu International, protože máme zájem nabýt jejich trafostanici naproti budoucímu sálu. Podle jednání uvidíme, kdy se začne stavět," uvedl Koláčný.

Pokud město trafostanici získá, vznikne větší prostor pro prostranství před sálem, případně se zváží i možné rozšíření sálu. V takovém případě by ale bylo nejspíš potřeba upravit dokumentaci a vydané územní rozhodnutí, což by mohlo práce oddálit.

Žaloba ohledně návrhu

Město navíc řešilo také problém s žalobou, kterou na něj podali architekti z pražského ateliéru M1 architekti. Ateliér vyhrál v minulosti soutěž na Janáčkovo kulturní centrum a vypracoval původní návrh. Pokračování na něm pak město zadalo Polákovi Tomaszi Koniorovi, který představil sál v objemnější budově. Podle žaloby se nový tým architektů natolik odchýlil od původního návrhu, že došlo ke změně autorského díla bez souhlasu původních autorů. Město ale bude s projektanty z M1 jednat. „Nyní postupujeme v souladu s podmínkami, které máme," dodal Koláčný.

Napsal(a) ČTK | Foto Konior studio

Štítky Janáčkovo kulturní centrum, koncertní sál, stavba, garáže

Janáčkovo kulturní centrumJanáčkovo kulturní centrumJanáčkovo kulturní centrumJanáčkovo kulturní centrumJanáčkovo kulturní centrum

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu AirbnbPoplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Dnes, 16:32Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí,...

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaciZeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Dnes, 12:03Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní...

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o