Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Tramvaj koňka 150 let od premiéry opět projela brněnskými ulicemi

neděle, 18. srpna 2019, 11:11

Přesně 150 let od první jízdy dnes Brnem znovu projela koněspřežná tramvaj. Vůz tažený párem koní kopíroval původní trasu z Moravského náměstí k Semilassu v Králově Poli. Na náměstí ještě předtím zástupci města a brněnského dopravního podniku odhalili památník v podobě zastávkového označníku v dobovém stylu.

Původní zastávka Kiosk, kterou označník připomíná, ovšem byla naproti, u dnešní kavárny Muzejka. "Tam je ale dnes chodník, tak jsme zvolili tohle místo jako blízké tomu původnímu," řekl ČTK a Českému rozhlasu ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Odhalení památníku a výjezd koněspřežné tramvaje a dalších historických souprav přilákal na Moravské náměstí stovky lidí, zejména milovníků historické techniky a kolejové dopravy. Událost si natáčeli, fotografovali, sdíleli dojmy. Někteří z nich na vybudování památníku přispěli, získali tak dnes právo jízdy.

Chystá se velkolepá oslava

Brno bylo na území dnešního Česka prvním městem s kolejovou dopravou, Praha měla koňku o šest let později. Oslavy 150. výročí završí v sobotu 31. srpna párty v Lidické ulici. Slavnost začne ve 13:00, o půl hodiny později a znovu v 18:00 se uskuteční komentované defilé současného i historického vozového parku.

Mimořádně pojedou po Lidické i trolejbusy, kvůli nim bude nutné přepólovat trolejové vedení. Mezi oběma defilé se bude konat soutěž zručnosti řidičů z Česka i Slovenska.

 

Napsal(a) ČTK

Štítky ČR, MHD, historie, Brno,

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o