Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Rektoři brněnských univerzit vyzývají ke zlepšení podmínek cyklistů

pátek, 17. května 2019, 10:00

Rektoři tří brněnských univerzit a všech devět děkanů Masarykovy univerzity se podepsali pod výzvu vysokých škol, která požaduje zlepšit podmínky pro cyklodopravu ve městě. Vysokoškoláci chtějí vedení města přimět, aby zajistilo bezpečnější a komfortnější podmínky pro ježdění na kole v ulicích, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Reakci primátorky ČTK zjišťuje.

Výzev na zlepšení podmínek pro cyklodopravu bylo v Brně v minulosti z různých stran víc. Zástupci vysokých škol, konkrétně Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Veterinární a farmaceutické univerzity, se ozývají poprvé. Výzvu předají primátorce Markétě Vaňkové (ODS) v pondělí v 17:00 na veřejném shromáždění před Novou radnicí.

Automobilová doprava dosáhla maximálního limitu

Iniciátor výzvy, děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec označil podmínky pro cyklisty v Brně jako žalostné. „Přitom je zřejmé, že kapacita veřejné a automobilové dopravy dosáhla svého maxima. Vítám zájem primátorky a dalších představitelů města se této oblasti intenzivně věnovat. Inspirací nám mohou být mnohá evropská města," uvedl.

Podle spolku Brno na kole, který se snaží dlouhodobě na podmínky pro cyklisty upozorňovat, se stav dlouhá léta nelepší. Zástupce spolku Michal Šindelář řekl už dřív, že naději nevidí ani v současném vedení města.

Koaliční smlouva nynějšího vedení radnice obsahuje ustanovení, že každý rok použije na rozvoj cyklistické infrastruktury nejméně deset milionů korun. Vedení města minulý týden neodpovědělo ČTK na dotaz, zda tuto částku letos vyčerpá.

Akademici žádají zásadní změnu politiky města vůči cyklodopravě

„Aby mohlo Brno obstát v konkurenci podobných univerzitních evropských měst, je nezbytné, aby se zásadním způsobem změnila politika města vůči cyklistické dopravě. Proto žádáme, aby byla problematika cyklistické dopravy ve městě jednou z priorit ve strategii rozvoje města a tato skutečnost byla doložena vyčleněním adekvátních finančních prostředků," píše se v textu výzvy.

Podle rektorů a děkanů je cyklistika oblíbenou formou dopravy mezi studenty, kteří se starají o dynamiku života ve městě. Jako na běžnou formu dopravy jsou na ni zvyklí i studenti ze zahraničí.

Ve výzvě se žádá mimo jiné otevření nových tras nebo lepší zabezpečení stávajících a zavedení obousměrných cyklopruhů. Podepsaní naléhají, aby se cyklistika přestala vnímat jako rekreační aktivita, ale jako regulérní forma dopravy po městě, do školy či do zaměstnání.

Letos se město chystá pouze malovat cyklopruhy a instalovat směrové tabule.

Napsal(a) ČTK | Foto Anna Bromová / Rekola

Štítky rektoři, univerzity, cyklodoprava, výzva, cyklistika

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidíPolicie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

pondělí, 17. června 2019, 23:19Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména...

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidiSlovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

pondělí, 17. června 2019, 16:17Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do...

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTKHamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

pondělí, 17. června 2019, 14:02Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o