Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Hejno ptactva vystřídala v originální venkovní Galerii Šilingrák Smečka šelem

čtvrtek, 5. dubna 2018, 18:19

Hejno devíti bronzových dravců na Šilingrově náměstí vystřídalo sousoší Smečka, jehož autorství opět patří sochaři Michalu Gabrielovi. Jedná se již o druhou prezentaci sochařské tvorby v rámci Galerie Šilingrák, která vznikla z podnětu městské části Brno-střed.

Sochařský triptych

Hejno, Smečka, Žraloci – tato sousoší reprezentují nejen rozličné přírodní predátory, ale také zastupují Vzduch, Zemi a Vodu. Sochař si bravurně pohrává s realistickým sochařským zobrazením, nenápadně ho však překračuje a dospívá až k abstrahující dimenzi. Toto napětí mezi realistickým a abstraktním, společně s přesně zvoleným měřítkem a s nápaditým a technicky dokonalým provedením, zaručují umělecký efekt i v náročném městském exteriéru.

Žádná konkrétní šelma

Dravce, u kterých šlo umělci spíše než o jednotlivé ptačí sochařské postoje o postižení celku hejna dravců, vystřídalo dílo s názvem Smečka. Tato Smečka nepředstavuje jeden určitý zvířecí druh, stejně jako tomu bylo i u Hejna, ale jde opět o výsostně uměleckou syntézu řady velkých kočkovitých šelem s různými variantami vystižení jejich elastického pohybu. Vedle Šelem pracoval profesor brněnské Fakulty výtvarných umění a klasik současného umění Michal Gabriel i na plastikách Žraloků, které budou třetím dravým sousoším, atakujícím zvířata i lidi na Šilingrově náměstí.

„Velmi mě těší dosavadní provoz Galerie Šilingrák. Návštěvníci Šilingrova náměstí vnímají platformu se sochami dravců od Michala Gabriela jako vítaný příklad fungování uměleckého objektu ve veřejném prostoru. Dílo se stává interaktivním právě ve chvíli, kdy diváci spontánně sahají na sochy, fotí se s nimi, děti je použijí jako průlezku, nebo jsou pouhým důvodem k zastavení. Uvedením Gabrielova triptychu byla laťka pro tuto platformu nasazena vysoko a doufám, že to tak zůstane i nadále, v případě následujících instalací,“ prohlásil radní brněnského středu David Butula.

Galerie Šilingrák

Unikátní galerijní bod pod širým nebem, který vznikl z iniciativy městské části Brno-střed. Výstavní místo je určeno pro instalaci sochařských realizací jak renomovaných umělců, tak kvalitních prací sochařských elévů a studentů brněnské FAVU. Realizátorem galerie je Kávéeska - Kulturní a vzdělávací středisko "U Tří kohoutů", příspěvková organizace radnice Brno-střed.

Napsal Brněnská Drbna | Foto Martin Šeda | Zdroj s použitím TZ

Štítky Galerie Šilingrák, Michal Gabriel, Smečka, Hejno

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o