Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Revitalizace nábřeží Svratky by mohla v Brně začít už za dva roky. Nábřeží se otevře lidem

čtvrtek, 5. dubna 2018, 16:18

Revitalizace nábřeží Svratky a stavba protipovodňové ochrany v téměř tříkilometrovém úseku by v Brně mohla začít v roce 2020. Brno nechává posuzovat vlivy projektu na životní prostředí. Díky němu by se mělo nábřeží stát otevřené a přístupné lidem, koryto řeky se opět přiblíží přírodnímu stavu a zároveň se výrazně zvýší ochrana záplavového území, protože nové hráze zachytí stoletou vodu, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Brno řeší komplexní ochranu před povodněmi již řadu let po zkušenostech se záplavami v letech 1997 a 2006. Práce jsou rozdělené na 28 etap a na řadu budou přicházet podle důležitosti. Kritériem je výše potenciálních materiálních škod a množství zasažených lidí. Projekt se týká úseku Svratky od Anthroposu po železniční viadukt přes Křídlovickou.

Levý břeh je více ohrožen

Hůř je chráněný levý břeh, kde je výrazně hustší městská zástavba. Stoletá voda by se zde rozlila na Riviéru, na malou jižní část výstaviště, do oblasti kolem Rybářské ulice až k Mendlovu náměstí a dále až téměř k Hybešově. Pravý břeh by voda zasáhla citelně méně.

Aktuálně je ochrana dimenzovaná na průtok 280 metrů krychlových za vteřinu, nová opatření by zabránila rozlití řeky při průtoku 395 metrů krychlových. Město počítá s výrazným příspěvkem z evropských fondů, vyčleněno je 120 milionů korun. Projekt se má uskutečnit podle vítězného návrhu z mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže, jež město vyhlásilo minulý rok.

Vznikne zde relaxační zóna a přírodní plovárna

Podél břehů vzniknou cesty sloužící k procházkám. Na levém břehu se u areálu Favoritu Brno obnoví luh a vzniknou mokřady a tůně. „Vznikne také přírodní plovárna, kterou bude napájet Svratecký náhon," píše se v dokumentu. 

Vítězný návrh z dílny významného architekta

Vítězný návrh týmu kolem nedávno zesnulého významného brněnského architekta Ivana Rullera zpřístupní řeku lidem a vytvoří v centru Brna příjemný prostor, kde by jeho obyvatelé mohli trávit volný čas.

Základní myšlenkou  návrhu je umožnit zajímavou pěší procházku po obou březích. Autoři zároveň pamatují i na důstojný pohyb handicapovaných spoluobčanů. Cyklisté a bruslaři budou mít stezku vlastní. Levý břeh bude mít charakter ryze architektonický – městský – s kolonádou a terasami, pravý břeh spíše přírodní.

Napsal Brněnská Drbna | Foto MMB | Zdroj s využitím ČTK

Štítky Revitalizace Svratky, Ivan Ruller, protipovodňová opatření

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbaluROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Dnes, 14:16Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v...

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než desetDo některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Dnes, 11:34Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc...

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK FischerSkupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Dnes, 10:02Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o