Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Ve vodě nepovšimnutě ležel tisíce let starý člun

pátek, 3. května 2019, 12:51

Pozůstatky člunu, které mohou být staré tisíce let, našli při těžbě štěrkopísku na řece Dyji v Břeclavi archeologové. Podle mluvčího břeclavské radnice je na dva zachovalé kusy vydlabané lodi upozornil náhodný kolemjdoucí.

„Na řece Dyji nebyl žádný podobný nález doposud zdokumentovaný. V posledních dvaceti letech se navíc podobná loď v České republice nenašla. Zdokumentovaných nálezů ručně dlabaných člunů, které pocházejí z dob od střední doby kamenné do středověku, je přitom v Česku jen několik málo desítek," uvedl archeolog z břeclavského muzea Libor Kalčík.

Loď mohla být dlouhá i deset metrů

Třímetrový fragment lodi, na kterém je dobře vidět žebro oddělující nejspíš nákladový prostor, se našel mezi vídeňským a bratislavským mostem v Břeclavi. Teď jej čeká konzervace. Archeologové odhadují, že celé plavidlo mohlo být dlouhé i deset metrů. Přesné stáří nálezu budou odborníci určovat pomocí radiokarbonové metody a dendrochronologie.

Předběžně odhadují, že loď nebude mladší než z období středověku, může však být i mnohem starší. „Fragmenty lodi mohou klidně pocházet z doby římské nebo z raného středověku. Přesné určení doby vzniku může napomoci mimo jiné i k dotvoření obrazu o splavnosti Dyje," dodal Kalčík. Nejstarší nalezené lodi tohoto typu pocházejí podle něj z doby 6500 let před naším letopočtem.

Až vědci fragment lodi prozkoumají, mohl by se stát součástí expozice na Pohansku. Libor Kalčík předpokládá, že by se tématu života kolem řeky Dyje mohla věnovat samostatná výstava.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook / Město Břeclav

Štítky břeclav, dyje, nález, archeologové

O čem píše Drbna.cz

Český potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově KarpathosČeský potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově Karpathos

Český potápěč utonul v jeskyni na řeckém ostrově Karpathos

Dnes, 09:27Šedesátiletý Čech a 35letý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově...

ČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový krytČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový kryt

ČOI zakázala fén od Sencoru. Při testech se roztavil plastový kryt

Dnes, 08:59Jeden druh vysoušeče vlasů od značky Sencor je podle České obchodní inspekce nebezpečný. Při...

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární DepardieuZafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

neděle, 25. srpna 2019, 17:15Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o