Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Bazén Za Lužánkami se proměnil v závodiště dračích lodí

sobota, 7. března 2015, 14:33

První den závodů ve vodním záchranném sportu Grand Prix Moravie 2015 je za námi. Odstartoval královskou disciplínou ČSOB POJIŠOVNA SERC - simulovaný závod schopnosti záchranáře reagovat na krizovou situaci

I letos organizátoři připravili unikátní a náročný scénář. Vodní záchranáři se v brněnském Městském plaveckém bazénu Lužánky po zaznění startovního gongu ocitli na festivalu dračích lodí, kde měli za úkol dohlížet na tuto atraktivní a stále populárnější zábavu. 

Finálové kolo dvou lodí se už chýlilo ke konci, ale u bójky nastala kolize. Jedna z lodí se převrátila s celou posádkou dvou desítek lidí. Někteří utonuli před příchodem záchranářů, další volali o pomoc. Situace byla o to dramatičtější, protože se nehoda odehrála těsně před jezem.

Před tuto nastalou situaci byly postaveny šestičlenné týmy, které musely co nejefektivněji zachránit tonoucí za pouhé 3 minuty a 15 sec. Námět nehody dračích lodí, která pro některé členy posádky skončila tragicky, vzešla ze skutečné události. V roce 2010 se v Malajsii u ostrova Penang srazila dračí loď s žáky střední školy s remorkérem. Na palubě lodi se bohužel nacházeli i neplavci, kteří neměli plovoucí (záchranné) vesty. Z 18 žáků se tehdy podařilo zachránit jen 12.

"Každý rok se snažíme inspirovat skutečnou událostí a udržet laťku vysoko. Vybrali jsme závody dračích lodí, protože jsou v Česku čím dál rozšířenější, a také proto, že v lodi je 22 členů posádky, a to už v případě nehody je považované za hromadné neštěstí. Když se převrhne taková naložená loď, tak má kolem 2,5 tuny, což je další přítěž pro zraněné i zachraňující," uvedl ředitel disciplíny ČSOB POJIŠOVNA SERC a náčelník Vladan Vlk.

Všechny týmy závodníků se k výzvě postavily statečně a s taktickou rozvahou. Jak jej hodnotili rozhodčí, kdo z nich dokázal nejlépe vyhodnotit situaci a využít záchranářských dovedností, to bude jasné až dnes večer na slavnostním gala večeru. "Včera v šatnách před disciplínou ČSOB POJIŠOVNA SERC byla sice cítit zdravá nervozita, ale závodníci se vzájemně podporovali. S celkovou atmosférou závodů jsem spokojený, účastníci si sportovní klání užívají," řekl ředitel závodu GPM Pavel Plavina.

V pátek se závodníci utkali ještě v individuální disciplíně CZECH STYLE Manikin Carry 50 m, kde prokázali jak plavecké, tak záchranářské zkušenosti. Jejich úkolem bylo plavat do poloviny bazénu (25 m), vylovit figurínu, která váží jako průměrný dospělý člověk 70 kg, a poté s ní plavat co nejrychleji ke druhému břehu. Hned první den závodu jsme se dočkali dvou rekordů, které překonali záchranáři z německé reprezentace - v seniorské kategorii mužů Danny Wieck a nejrychlejší ženou GPM se v této disciplíně stala Kerstin Lange.

Tisková zpráva

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o