Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Brňané se chystají na mistrovství Evropy v neobvyklém sportu

pátek, 6. května 2016, 12:15

Ve Velkých Bílovicích budou tento víkend létat talíře. Chystají se tam frisbee týmy ze sedmi zemí východoevropského regionu, aby se utkaly o účast na říjnovém mistrovství Evropy. Za Českou republiku nastoupí brněnští Left Overs a českobudějovičtí 3SB.

Turnaj, kde nejsou přítomni rozhodčí. Pro některé noční můra, pro jiné běžná praxe. Hráči ultimate frisbee se řadí do té druhé skupiny. V České republice se nachází zhruba 20 aktivních týmů. Z nich se na víkendové kvalifikaci ve Velkých Bílovicích potkají pouze Left Overs z Brna a 3SB z Českých Budějovic. „Je to pro nás výzva. Dohromady se přihlásilo dvanáct týmů, postoupit na říjnové finále do Wrocławi mohou ale jen čtyři,“ upřesnil kapitán Left Overs Jakub Vondra, který je zároveň organizátorem kvalifikace.

České formace se o evropský pohár družstev nepokoušejí poprvé. Loni se na druhém místě umístil pražský tým Žlutá Zimnice, čtvrté bylo budějovické 3SB. A ani v jiných kategoriích Češi nezahálí. „Minulý rok jsme sestavili reprezentaci z těch nejlepších českých hráčů a vyrazili na evropské mistrovství národů do Kodaně. Skončili jsme čtvrtí,“ připomněl Vondra.

Frisbee není jen o házení diskem.  Hráči podstupují dvakrát týdně kondiční trénink složený z běhů, posilování a samozřejmě hodů. „Při tréninku se dá nacvičit taktika. Ve volném čase cvičí každý podle svého. Já například uběhnu týdně ještě tak 20 kilometrů,“ uvedl Vondra. Běh je pro ultimate frisbee úplný základ „Při průměrném zápase člověk naběhá až 8 kilometrů. Na turnaji v Bílovicích nás čeká 6 zápasů. To je dohromady 48 kilometrů a to nepočítám rozcvičky,“ doplnil Vondra.

Ačkoli na turnajích stojí na opačných stranách hřiště, mezi hráči nepanuje téměř žádná rivalita. Frisbeečkáři si zakládají na přátelské atmosféře. Během hry dokonce není přítomen rozhodčí. Pravidla všichni znají a navzájem se hlídají při jejich dodržování. Na konci turnaje si družstva udělují body za fair play tzv. Spirit of the game. „Samozřejmě každý chce vyhrát. Výhra ale nestojí za ztrátu respektu ostatních. Navíc vyhrát ve hře i spiritu je sen každého týmu,“ vysvětlil Vondra.

O ultimate frisbee
Ultimate frisbee je bezkontaktní sport, který se hraje jak v oddělených, tak i ve smíšených družstvech. Ačkoli má za sebou pouze krátkou historii, od minulého roku je uznáván jako oficiální sport Mezinárodním olympijským výborem. Frisbee má spoustu odnoží, od discgolfu přes plážové frisbee až po dogfrisbee. Každá odnož má své soutěže a šampionáty. V České republice týmy spadají pod správu České asociace létajícího disku.

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o