Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Ve hře o nový Národní stadion je vedle Prahy i Brno

pátek, 20. září 2013, 11:40

Pořádat Euro 2020 spolu s dalšími evropskými zeměmi také v Česku, to je cíl, který si vytyčila Fotbalová asociace ČR. Strahov, Eden, Letná, Letňany. To jsou pražské varianty míst, kde by mohl vyrůst Národní stadion. V úvahách šéfů českého fotbalu včele s Miroslavem Peltou je ale i varianta postavit Národní stadion v Brně.

Nejvýznamnější turnaj starého kontinentu se bude hrát netradičně na 13 stadionech po celé Evropě. Z normy 50 tisíc sedaček učinila UEFA dvě výjimky. Šanci tedy mají i dvě města se stadionem pro 30 tisíc diváků.

Takový ale v Česku nestojí. Fotbalová asociace má v tuto chvíli na stole pět variant: „Jednalo by se o zásadní přestavbu Rošického stadionu na Strahově, nebo přistavění patra arény v Edenu, kde hraje Slavia či přestavbu stadionu na Letné, kde hraje Sparta. Další možností je vybudovat stadion v Brně, na místě někdejšího fotbalového stánku za Lužánkami. Pátou variantou je pak výstavba úplně nového Národního stadionu na „zelené louce", patrně v pražských Letňanech, kde se už kdysi uvažovalo o olympijském stadionu,“ přiblížil možnosti Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Na rozhodování přitom není moc času, protože nejpozději do 25. dubna příštího roku je potřeba zaslat na UEFA závaznou kandidaturu.

O výstavbě nového stadionu za Lužánkami se hovoří už mnoho let. Po odkoupení do vlastnictví města Brna oddalují realizaci vedle dosud nezajištěného financování soudní spory o pozemky, na kterých jsou přístupové komunikace.

Původní projekt na zmrtvýchvstání fotbalového stánku na stejném místě, na kterém Zbrojovka v roce 1978 vybojovala jediný prvoligový mistrovský titul, je z dílny brněnského architekta Petra Hrůši a je z roku 2009.

Podle jeho představ by investice přišla na dvě miliardy. Vzhledem k ekonomické krizi vznikla posléze levnější varianta o zhruba 500 milionů korun.

I když po novém stadionu volá vedení fotbalové Zbrojovky, hráči, fanoušci i další sportovní veřejnost, zatím se pro dosud nezajištěné financování nedospělo do fáze, aby bylo zahájeno stavební řízení.

„V každém případě musí být tak velká investice financována z více zdrojů. Z rozpočtu státu, kraje, města i s podílem soukromého sektoru,“ je přesvědčen 1. náměstek primátora Robert Kotzian.

Dnešní brownfield za Lužánkami ale není zdaleka jediný, který pro výstavbu nového stadionu připadá v úvahu. Svého času byl primátor Roman Onderka zastáncem jeho výstavbu v oblasti tzv. Západní brány v sousedství kampusu Masarykovy univerzity.
Úplně nejnovější varianta spatřila světlo světa teprve před nedávnem. V souvislosti s projeveným zájmem města o odkup většinového podílu akcií ve společnosti Veletrhy Brno, se stále častěji hovoří o plnohodnotnějším využití výstavního areálu v pisáreckém údolí, který si letos připomíná 85 let své existence.

A právě sem směřuje svůj projekt brněnský ateliér architekta Františka Šmédka. Přestavbou pavilovu Z by podle něj mohla vzniknout víceúčelová sportovní hala pro hokej a míčové sporty a za ním pak nový fotbalový stadion. A pokud by tento záměr podpořila Fotbalová asociace ČR, možná i ten Národní.

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o